Bron:

Artsenkrant nr. 1796

| 17733 x gelezen

Bron: Artsenkrant nr. 1796

Datum: 28.11.2006

Het blijkt meestal meer dan een half jaar te duren eer de diagnose van CVS wordt gesteld! Ik stel vast dat een huisarts met interesse voor deze problematiek de diagnose reeds na één uitgebreide of enkele consultaties kan stellen.

Gezien de behandelingen (na het laattijdig stellen van de diagnose) ook tegenvallen, komt het erop aan het syndroom van CVS en het zeer verwante fibromyalgie reeds in een zéér vroeg stadium te stellen, d.w.z. alert te zijn voor de eerste symptomen en klachten die bij chroniciteit uiteindelijk deze syndromen kunnen veroorzaken: dit kan door lang te luisteren naar alle klachten en verhalen van de patiënt en een specifiek onderzoek uit te voeren.

De criteria van Fudoka en Yunus, die de laatste jaren herhaaldelijk in het Tijdschrift voor Geneeskunde zijn verschenen, kunnen hierbij een belangrijke leiddraad zijn. Maar het is toch zo aanlokkelijk – zowel financieel voor artsen, als voor de patiënt zelf gezien hij dan gemakkelijker de verantwoordelijkheid voor zijn ziekte volledig kan afwentelen op goed maatschappelijk aanvaarde lichamelijke kwalen – allerlei technische onderzoeken te laten uitvoeren voor het investigeren van één of slechts enkele deelaspecten van deze ziektesyndromen! Hierdoor worden zowel arts als patiënt op één of slechts enkele lichamelijke afwijkingen gefixeerd, met bij de patiënt werkelijk verdringing van de rest van het ziektesyndroom, waardoor de diagnose inderdaad veel te laat, of niet wordt gesteld… Nochtans is het mijn ervaring dat in het prille beginstadium of voorstadium van deze ziekten wel genezing of aanzienlijke verbetering mogelijk is.

Luc Vanvooren Huisarts in Koksijde

Eén reactie

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
1
2
WvP college: Introductie, geschiedenis en definitie van ME  (Dr. Byron Hyde)
20/09/2016    
Hele dag
Dinsdag 20 september 2016 is het 82e college met Dr. Byron Hyde te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 82: Introductie, geschiedenis en [...]
Protestmanifestatie #MillionsMissing in Den Haag
27/09/2016    
10:00
PERSBERICHT Wezep, 15 juli 2016 #MillionsMissing Holland organiseert een protestmanifestatie op dinsdag 27 september 2016 van 10.00 – 16.00 uur op het Plein in Den [...]
Mike loopt marathon Brussel t.v.v. ME
02/10/2016    
Hele dag
Mikes marathons: bewustmaking van ME doorheen Europa, Brussel op 2 oktober 28 marathons voor bewustmaking van en onderzoek naar myalgische encefalomyelitis Mike Harley loopt een [...]
Evenement op 27/09/2016
Evenement op 02/10/2016