Bron:

| 2301 x gelezen

Dr. Krista Clarke en collega’s van de Universiteit van Surrey, samen met leden van het ME/CFS Biobank-team van de London School of Hygiene and Tropical Medicine, hebben onlangs een review gepubliceerd waarin gekeken wordt naar potentiële diagnostische markers voor ME/cvs op basis van bloed.

De groep wordt gezamenlijk gefinancierd door ME Research UK en het Ramsay Research Fund van de ME Association voor een studie die onderzoekt of de elektrische eigenschappen van witte bloedcellen gebruikt kunnen worden om een diagnostisch hulpmiddel voor ME/cvs te ontwikkelen.

Hun review, gepubliceerd in het Journal of Translational Medicine, verkent dit hele gebied en bespreekt enkele eigenschappen van bloed die veranderen bij mensen met ME/cvs, en die gebruikt zouden kunnen worden om een toegankelijke en niet-invasieve diagnostische marker te ontwikkelen.

De besproken eigenschappen en technieken omvatten het profileren van immuuncellen, het meten van de elektrische eigenschappen van bloed, het beoordelen van de niveaus van verschillende metabolieten en het meten van mitochondriale disfunctie.

De auteurs benadrukken dat deze eigenschappen pas nuttig kunnen zijn als biomarkers voor ME/cvs, als ze onderzocht worden in grotere studies, evenals bij andere ziekten, om te bepalen of de bevindingen specifiek zijn voor ME/cvs. Het is ook belangrijk om te overwegen hoe praktisch ze zouden zijn voor gebruik in een klinische setting.

De diagnose ME/cvs is momenteel gebaseerd op klinische diagnostische criteria en door het uitsluiten van andere aandoeningen – “een proces dat vaak jaren duurt waarbij patiënten een verkeerde diagnose krijgen en ongepaste en soms schadelijke zorg ontvangen. Zonder een kwantitatieve biomarker gaat de bagatellisering, scepsis, marginalisering en het onbegrip van ME/cvs door.”

Citeren?

Clarke, K.S.P., Kingdon, C.C., Hughes, M.P. et al. The search for a blood-based biomarker for Myalgic Encephalomyelitis/ Chronic Fatigue Syndrome (ME/CFS): from biochemistry to electrophysiology. J Transl Med 23, 149 (2025). https://doi.org/10.1186/s12967-025-06146-6

© ME Research UK, 5 februari 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Pannenkoekenfestijn Gentbrugge
09/11/2025    
12:00 - 17:00
Zon 9 nov: pannenkoekenfestijn Gentbrugge Paulien, Diana, Janne, Jozefien, Julie en Lotte organiseren 'De Warmste Pannenkoek'. In het kader van De Warmste Week met dit [...]
30 nov
30/11/2025    
Hele dag
Honderdduizenden Nederlanders zijn #NietHersteld. We laten ons niet onzichtbaar maken. Genoeg is genoeg. Samen staan of liggen we sterker, samen eisen we verandering. Daarom is [...]
Evenement op 09/11/2025
Evenement op 30/11/2025
30 nov
Datum/Tijd Evenement
09/11/2025
12:00 - 17:00
Pannenkoekenfestijn Gentbrugge
30/11/2025
Hele dag
PAIS-protest in Den Haag
Recente Links