Bron:

| 17837 x gelezen

ME Research UK is verheugd aan te kondigen dat we financiering hebben toegekend aan Prof. Jo Nijs van de Vrije Universiteit Brussel in België, voor nieuw PhD-onderzoek naar de verbanden tussen mitochondriale functie en het autonome zenuwstelsel bij ME/cvs.

Het team bestaat uit dr. Andrea Polli, dr. Jolien Hendrix en promovenda Jente Van Campenhout, die de mitochondriale functie zullen vergelijken tussen groepen ME/cvs-patiënten die zijn ingedeeld op basis van de autonome symptomen die ze ervaren. Naast het beter begrijpen van het ziekteproces, zou het onderverdelen van patiënten in subgroepen kunnen helpen bij het verbeteren van de diagnose en het selecteren van behandelingen.


Lopend project: verbanden tussen mitochondriale functie en het autonome zenuwstelsel bij ME/cvs

Hoofdonderzoeker

Prof. Jo Nijs

PhD-student

Jente Van Campenhout

Instelling

Vrije Universiteit Brussel, Brussels, Belgium

Startdatum

Oktober 2023

Financiering

Dit project wordt gefinancierd door ME Research UK met de financiële steun van het legaat van Fred en Joan Davies.

Achtergrond

De mitochondriën worden vaak de energiecentrales van het lichaam genoemd. Deze structuren zijn te vinden in elke cel in het lichaam en hun rol is het omzetten van energie uit ons voedsel in een vorm die onze cellen kunnen gebruiken.

Het lijkt daarom logisch dat afwijkingen in de mitochondriën een rol zouden kunnen spelen bij ME/cvs, een ziekte die deels wordt gekenmerkt door een schijnbaar gebrek aan energie. Er is veel onderzoek gedaan naar deze vraag, maar veel bevindingen zijn tegenstrijdig. Dit zou kunnen komen doordat mensen met ME/cvs een breed scala aan symptomen vertonen.

Het idee achter dit doctoraatsproject van Prof. Jo Nijs, Dr. Andrea Polli, Dr. Jolien Hendrix en het team van de Vrije Universiteit Brussel is dat de mitochondriale functie bij mensen met ME/cvs mogelijk gekoppeld is aan de activiteit van hun autonome zenuwstelsel. En de promovendus die dit werk uitvoert, is Jente Van Campenhout.

Prof. Jo Nijs, Dr. Andrea Polli en Dr. Jolien Hendrix

Het autonome zenuwstelsel controleert onwillekeurige processen in het lichaam zoals hartslag, bloedsomloop, enz. Er is uitgebreid bewijs van autonome afwijkingen bij ME/cvs – waaronder orthostatische intolerantie bij staan, hartslagvariabiliteit en gastro-intestinale symptomen – en het is mogelijk om patiënten in te delen in autonome subgroepen (of fenotypen) afhankelijk van hoe ernstig ze getroffen zijn.

Associaties tussen mitochondriale disfunctie en specifieke autonome symptomen roepen de vraag op of mitochondriale disfunctie bij ME/cvs afhangt van tot welk autonoom fenotype een individu behoort. En de onderzoekers suggereren dat dit verband gerelateerd kan zijn aan de expressie van een enzym genaamd mitochondriaal DNA methyltransferase.

Doelstellingen

Dit is de vraag die Jente gaat onderzoeken in haar promotieproject. Gedurende twee bezoeken zal ze een aantal autonome, klinische en biologische metingen uitvoeren bij 75 mensen met ME/cvs en 15 gezonde controlepersonen, voor en na twee procedures.

De eerste procedure is een periode van submaximale inspanning op een hometrainer om een situatie met een hoge energievraag te creëren en de mitochondriën te belasten. De tweede is een actieve staande test om het autonome zenuwstelsel te belasten.

De gegevens die tijdens deze beoordelingen worden verzameld, omvatten metingen van de activiteit van het autonome zenuwstelsel, mitochondriale disfunctie en tekenen van mitochondriale DNA-methyltransferaseactiviteit. Jente en het team zullen ook de aanwezigheid en ernst van malaise na inspanning (PEM) beoordelen op 1 en 7 dagen na deze procedures. Vervolgens zal ze patiënten onderverdelen in subgroepen op basis van hun autonome fenotype en de verschillen in mitochondriale disfunctie tussen deze subgroepen analyseren.

Mogelijke voordelen

Het op deze manier nauwkeurig indelen van patiënten zou kunnen helpen de diagnose van mensen met ME/cvs te verbeteren, hun prognose te bepalen en de selectie van geschikte therapieën te begeleiden. Hoewel dit directe voordelen kan hebben voor onderzoek, zou het gebruik van subgroepen in een klinische setting extra werk vergen om de validiteit en betrouwbaarheid ervan te beoordelen.

Jente legt in deze video meer uit over haar project.

© ME Research UK, 13 november 2023. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.

Eén reactie

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
24
26
27
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
16
17
18
21
22
23
24
26
27
29
30
31
1
2
3
4
5
6
WvP college: Intro. Ervaring met ME. Verschil ME en CVS (Dr. Shepherd)
25/02/2014    
Hele dag
Dinsdag 25 februari 2014 is het 35e en 36e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 35: Introductie [...]
WvP college: Chatsessie Dr. Shepherd. Ervaring met ME. Verschil ME en CVS
28/02/2014    
Hele dag
Dinsdag 25 februari 2014 is het 35e en 36e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 35: Introductie [...]
WvP college: Hoe wordt de diagnose ME gesteld? (Dr. Shepherd)
11/03/2014    
Hele dag
Dinsdag 11 maart 2014 is het 37e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 37: Hoe wordt de [...]
WvP college: Chatsessie. Hoe wordt de diagnose ME gesteld? (Dr. Shepherd)
14/03/2014    
17:00
Dinsdag 11 maart 2014 is het 37e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 37: Hoe wordt de [...]
15 mrt
15/03/2014    
14:00
Beste leden/sympathisanten, Op zaterdag 15 maart 2014 organiseert  de WUCB een patiëntenmeeting te Brakel (Vlaamse Ardennen). Onze mensen van Oost -en West Vlaanderen zullen tijdens [...]
19 mrt
19/03/2014    
08:30
Op woensdag 19 maart organiseert Stanford University een eendaags symposium onder de titel: ME/CFS: Advances in Clinical Care and Translational Research.   In aanvulling op [...]
Hoorzitting over CVS in de Kamercommissie Volksgezondheid
19/03/2014    
10:15
Maya Detiège van Sp.a stuurde een CVS nieuwsbrief rond met de mededeling dat Sp.a. cvs als prioriteit naar voor geschoven heeft in de commissie Volksgezondheid, [...]
IACFS/ME-conferentie 2014: "Translating science into clinical care"
20/03/2014 - 23/03/2014    
Hele dag
De 11e tweejaarlijkse IACFS/ME-conferentie vindt plaats van 20 t/m 23 maart 2014 in San Francisco. Wat opvalt aan het veelzijdige programma is de aandacht voor [...]
WvP college: Uitlokkende factoren van ME (Dr. Shepherd)
25/03/2014    
Hele dag
Dinsdag 25 maart 2014 is het 38e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 38: Uitlokkende factoren van [...]
WvP college: Chatsessie. Uitlokkende factoren van ME (Dr. Shepherd)
28/03/2014    
17:00
Dinsdag 25 maart 2014 is het 38e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 38: Uitlokkende factoren van [...]