Bron:

| 2941 x gelezen

ME Research UK helpt momenteel bij de financiering van het werk van Dr. Sarah Annesley aan de La Trobe University in Melbourne, Australië. Het belangrijkste onderwerp van haar onderzoek is het bestuderen van mitochondriale disfunctie bij ME/cvs, inclusief het begeleiden van een doctoraatsproject op dit terrein.

Maar Dr. Annesley was ook betrokken bij een onderzoek waarbij de eigenschappen van lipidendruppeltjes in fibroblastcellen van personen met ME/cvs werden gemeten, en de resultaten van dat onderzoek werden onlangs gepubliceerd in het tijdschrift Advanced Sensor Research.

Lipiden zijn belangrijke vetachtige stoffen in het lichaam. Ze helpen bij de vorming van de celmembranen, slaan energie op en kunnen als boodschappers fungeren, naast nog verschillende andere functies.

Een lipidendruppeltje is een verzameling lipiden binnen een cirkelvormige structuur. Maar het is nu bekend dat lipidendruppeltjes niet alleen maar opslagplaatsen van lipiden zijn, maar ook een aantal functies vervullen. Zo zijn ze betrokken bij het energiemetabolisme, de cellulaire stressrespons en de progressie van ziekten zoals obesitas, hart- en vaatziekten en infecties.

Er is al wel enig bewijs voor een abnormaal vetmetabolisme en veranderingen in lipidendruppels bij mensen met ME/cvs, maar er valt nog veel meer te ontdekken.

In deze studie ontwikkelden de onderzoekers een nieuwe techniek – een fluorogene sensor – om lipidendruppeltjes te meten in fibroblastcellen bij ME/cvs-patiënten (fibroblasten zijn betrokken bij de aanmaak van bindweefsel en bij wondgenezing).

Cellen van ME/cvs-patiënten hadden minder maar significant grotere lipidendruppels dan die van gezonde controlepersonen, en dit komt overeen met eerdere bevindingen in bloedcellen van twee personen.

Het artikel ging hoofdzakelijk over de ontwikkeling en validering van de fluorogene sensor, en de onderzoekers denken dat de methode een aantal verschillende toepassingen zal hebben in het onderzoek naar lipidendruppels.

Maar de bevindingen bij ME/cvs zijn op zich interessant, omdat dit een relatief nieuw gebied is voor de ziekte, en het zal boeiend zijn om meer onderzoek te zien waarbij deze techniek wordt gebruikt om de mogelijke rol van lipidendruppels bij ME/cvs te bestuderen.

© ME Research UK, 23 april 2024. Vertaling Els, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
13 okt
13/10/2017    
14:30
Op vrijdag 13 oktober 2017 zal de indrukwekkende filmdocumentaire "Unrest" van Jennifer Brea worden vertoond in collegezaal 4 van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in [...]
14 okt
14/10/2017    
18:15
Zaterdag 14 oktober om 18.15 uur op NPO 1 EenVandaag met @JimFaas en @Johnkieboom over ME/cvs, de PACE-trial en CGT en GET.Actualiteitenrubriek EénVandaag zendt a.s. [...]
Mike loopt Europese Marathon in Amsterdam t.v.v. ME
15/10/2017    
09:00
"Ik loop in elk land van de EU (28 in totaal) een marathon om aandacht te vestigen op en fondsen te werven voor Invest in ME. [...]
Première Unrest in België (Diest)
02/11/2017    
19:30
Wat doe je als je leven plots verandert omdat je een ziekte krijgt die niet wordt begrepen en je bed gebonden maakt?Filmmaakster en CVS-patiënt Jennifer [...]
Evenement op 13/10/2017
Evenement op 14/10/2017
Evenement op 15/10/2017
Evenement op 02/11/2017
Geen Evenementen
Recente Links