Bron:

| 2694 x gelezen

Mensen met myalgische encefalomyelitis/chronischevermoeidheidssyndroom (ME/cvs) en long covid ervaren een verstoring van hun hersenconnectiviteit tijdens een mentaal veeleisende taak.

Het nieuwe onderzoek van de Griffith University, dat vandaag is gepubliceerd, maakte gebruik van MRI-technologie met een ultrahoog magnetisch veld om de significante vermindering van de hersenconnectiviteit in specifieke delen van de hersenen te onderzoeken.

Professor Sonya Marshall-Gradisnik © Griffith University

Professor Sonya Marshall-Gradisnik van het National Centre for Neuroimmunology and Emerging Diseases van Griffith University zei dat er gemeenschappelijke symptomen zijn bij mensen met ME/cvs of long covid, waarbij deze studie zich richt op neurologische kenmerken.

“De symptomen omvatten cognitieve problemen, zoals geheugenproblemen, aandachts- en concentratieproblemen en vertraagd denken”, aldus professor Marshall-Gradisnik.

Hoofdauteur en promovendus Maira Inderyas zei dat de deelnemers in het kader van het onderzoek een cognitieve test ondergingen terwijl ze in de MRI-scanner lagen om hun hersenactiviteit te meten.

“De taak, een zogenaamde Stroop-taak, werd tijdens de scan op een scherm aan de deelnemers getoond. De deelnemers moesten tegenstrijdige informatie negeren en zich concentreren op het juiste antwoord, wat hoge eisen stelt aan de uitvoerende functie en remmende controle van de hersenen”, aldus mevrouw Inderyas.

“Dankzij deze opstelling konden we nauwkeurig meten welke hersengebieden geactiveerd werden terwijl de patiënt een mentaal veeleisende taak uitvoerde.”

“De scans tonen veranderingen in de hersengebieden die kunnen bijdragen aan cognitieve problemen zoals geheugenproblemen, concentratieproblemen en trager denken.”

Het onderzoek bevestigde wat veel mensen met ME/cvs en long covid ervaren, namelijk dat cognitieve inspanning niet alleen vermoeiend is, maar ook daadwerkelijke neurologische gevolgen kan hebben, en dat voldoende rust niet optioneel maar essentieel is.

De MRI-scanner met ultrahoge veldsterkte die in de studie werd gebruikt, was een van slechts twee beschikbare scanners in Australië.

Het onderzoek werd gefinancierd door ME Research UK en de Stafford Fox Medical Research Foundation.

Het artikel ‘Distinct functional connectivity patterns in myalgic encephalomyelitis and Long COVID patients during cognitive fatigue: a 7 Tesla task-fMRI study’ [Onderscheidende functionele connectiviteitspatronen bij patiënten met myalgische encefalomyelitis en langdurige covid tijdens cognitieve vermoeidheid: een 7 Tesla task-fMRI-onderzoek] is gepubliceerd in het Journal of Translational Medicine.

© Emma O’Connor, Griffith University, 28 januari 2026. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids. Link naar origineel persbericht.


Citeren?

Inderyas, M., Thapaliya, K., Marshall-Gradisnik, S. et al. Distinct functional connectivity patterns in myalgic encephalomyelitis and long COVID patients during cognitive fatigue: a 7 Tesla task-fMRI study. J Transl Med (2026). https://doi.org/10.1186/s12967-026-07708-y

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
28
29
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
30 sep
30/09/2021    
14:00 - 15:00
De ME/cvs Vereniging heeft weer een online lotgenotenbijeenkomst gepland. Dit keer is het thema ‘ME en hulpmiddelen’. Donderdag 30 september van 14.00 tot 15.00 uur [...]
07 okt
07/10/2021    
14:30 - 17:00
07 oktober 14:30 - 17:00, Muntgebouw, Utrecht / online Op donderdag 7 oktober van 14:30 tot 17:00 uur organiseert ZonMw een netwerkbijeenkomst in het kader [...]
12 okt
12/10/2021    
20:00 - 22:30
Op 12 oktober geeft Dr. Thierry Hertoghe een gratis webinar over hormoontherapieën. Hij  zal uitleggen hoe hormoonbehandelingen verschillende ziektes/klachten/fysieke verschijnselen kunnen verbeteren/genezen. EN hij heeft [...]
Evenement op 30/09/2021
Evenement op 07/10/2021
Evenement op 12/10/2021