Bron:

| 10378 x gelezen

In de Artsenkrant deze week is er eindelijk aandacht voor de biomedische aspecten van de ziekte. Hopelijk volgt er meer hiervan. Wel hebben we zelf in de titel de verkeerde term “chronische vermoeidheid” vervangen door CVS (volgens Fukuda-criteria).

Artsenkrant

Luc Ruidant, 19 december 2017

Bij analyse van het cerebrospinale vocht van vrijwilligers na een lichamelijke inspanning hebben Amerikaanse vorsers aparte moleculaire signaturen gevonden bij twee hersenaandoeningen: het chronischevermoeidheidssyndroom (CVS) en het Golfoorlogsyndroom. Daarmee ontkrachten ze meteen ook de hypothese van een zuiver psychologische oorsprong.

Vorsers van de Universiteit van Georgetown hebben het cerebrospinale vocht onderzocht van patiënten met een CVS of een Golfoorlogsyndroom en gezonde, “sedentaire” controlepersonen. Alle proefpersonen hebben sessies van 25 minuten op een hometrainer uitgevoerd gedurende twee dagen na elkaar. Voor en na de inspanning werd een MRI uitgevoerd en werd een lumbale punctie verricht. Voor de inspanning hadden alle proefpersonen eenzelfde hoeveelheid micro-RNA.

De studie heeft vooreerst aangetoond dat de twee syndromen gekenmerkt worden door een soortgelijk profiel van pijn, vermoeidheid, cognitieve disfunctie en uitputting bij inspanning.

De vorsers hebben ook veranderingen van de concentratie van micro-RNA waargenomen 24 uur na de inspanning op de fiets. Ze hebben een verschil in de concentratie van micro-RNA vastgesteld tussen de patiënten met een CVS, de patiënten met een Golfoorlogsyndroom (twee subtypes) en de controlepersonen. Ze hebben ook ontdekt dat de concentratie van 12 micro-RNA’s gedaald was bij de patiënten met een CVS. Dat zouden dus specifieke markers van het chronischevermoeidheidssyndroom kunnen zijn.

De studie reikt dus informatie aan die ons een beter inzicht kan geven in het CVS en het Golfoorlogsyndroom en die kan helpen bij de opsporing en de behandeling van die patiënten.

 (referentie: Scientific Reports, 10 november 2017, doi: 10.1038/s41598-017-15383-9)

https://www.nature.com/articles/s41598-017-15383-9

Met dank aan de Artsenkrant om ons het volledige artikel te bezorgen, en dank aan mjramzy om hierop attent te maken.


Lees ook

Veranderingen in hersenvocht na inspanning onderscheiden CVS van Golfoorlogsyndroom :: ME-Gids.net :: Informatienetwerk voor ME (cvs)

Informatienetwerk voor ME (cvs)

 

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
29
30
1
2
3
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
22
23
25
26
27
28
29
30
31
1
2
04 okt
04/10/2014    
09:15
voor huisartsen, psychiaters en andere artsen, psychologen, apothekers, kinesitherapeuten B / fysiotherapeuten NL, verpleegkundigen, diëtisten, welzijnswerkers en andere paramedici, (ziekte)verzekeraars, arbeidsdeskundigen,... Diverse accreditaties aangevraagd. Reeds [...]
WvP college: Behandeling technieken ME (Dr. Jason)
07/10/2014    
Hele dag
Dinsdag 7 oktober 2014 is het 54e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 54: Behandeling technieken MEWil [...]
19 okt
19/10/2014    
13:00
Zondag 19 oktober, vierde editie biotechdag!Technologiepark Gent Jong en oud zijn welkom op dit gratis evenement Ontdek wat biotech betekent voor de geneeskunde (van morgen).'Ontstekings- en infectieziekten en immuniteit' [...]
Infosessie statuut voor personen met een chronische aandoening
20/10/2014    
19:00
Sinds december 2013 is het er eindelijk: hét statuut voor personen met een chronische aandoening! Er wordt vaak gesproken over ‘het statuut chronisch zieken’: dit [...]
WvP college: Symptomen van ME en behandelingen (Dr. Jason)
21/10/2014    
Hele dag
Dinsdag 21 oktober 2014 is het 55e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 55: Symptomen van ME [...]
21 okt
21/10/2014    
19:45
DarmfloraSleutel tot gezondheid Kortrijk - 21 Oktober 2014 Onderwerp Darmflora: je bent nooit alleen De term 'darmflora' - of beter: 'microbioom' - verwijst naar alle [...]
WvP college: Symptomen van ME en behandelingen (Dr. Jason)
24/10/2014    
17:00
Dinsdag 21 oktober 2014 is het 55e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 55: Symptomen van ME [...]
Evenement op 04/10/2014
Evenement op 07/10/2014
Evenement op 19/10/2014