Bron:

| 10340 x gelezen

In de Artsenkrant deze week is er eindelijk aandacht voor de biomedische aspecten van de ziekte. Hopelijk volgt er meer hiervan. Wel hebben we zelf in de titel de verkeerde term “chronische vermoeidheid” vervangen door CVS (volgens Fukuda-criteria).

Artsenkrant

Luc Ruidant, 19 december 2017

Bij analyse van het cerebrospinale vocht van vrijwilligers na een lichamelijke inspanning hebben Amerikaanse vorsers aparte moleculaire signaturen gevonden bij twee hersenaandoeningen: het chronischevermoeidheidssyndroom (CVS) en het Golfoorlogsyndroom. Daarmee ontkrachten ze meteen ook de hypothese van een zuiver psychologische oorsprong.

Vorsers van de Universiteit van Georgetown hebben het cerebrospinale vocht onderzocht van patiënten met een CVS of een Golfoorlogsyndroom en gezonde, “sedentaire” controlepersonen. Alle proefpersonen hebben sessies van 25 minuten op een hometrainer uitgevoerd gedurende twee dagen na elkaar. Voor en na de inspanning werd een MRI uitgevoerd en werd een lumbale punctie verricht. Voor de inspanning hadden alle proefpersonen eenzelfde hoeveelheid micro-RNA.

De studie heeft vooreerst aangetoond dat de twee syndromen gekenmerkt worden door een soortgelijk profiel van pijn, vermoeidheid, cognitieve disfunctie en uitputting bij inspanning.

De vorsers hebben ook veranderingen van de concentratie van micro-RNA waargenomen 24 uur na de inspanning op de fiets. Ze hebben een verschil in de concentratie van micro-RNA vastgesteld tussen de patiënten met een CVS, de patiënten met een Golfoorlogsyndroom (twee subtypes) en de controlepersonen. Ze hebben ook ontdekt dat de concentratie van 12 micro-RNA’s gedaald was bij de patiënten met een CVS. Dat zouden dus specifieke markers van het chronischevermoeidheidssyndroom kunnen zijn.

De studie reikt dus informatie aan die ons een beter inzicht kan geven in het CVS en het Golfoorlogsyndroom en die kan helpen bij de opsporing en de behandeling van die patiënten.

 (referentie: Scientific Reports, 10 november 2017, doi: 10.1038/s41598-017-15383-9)

https://www.nature.com/articles/s41598-017-15383-9

Met dank aan de Artsenkrant om ons het volledige artikel te bezorgen, en dank aan mjramzy om hierop attent te maken.


Lees ook

Veranderingen in hersenvocht na inspanning onderscheiden CVS van Golfoorlogsyndroom :: ME-Gids.net :: Informatienetwerk voor ME (cvs)

Informatienetwerk voor ME (cvs)

 

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
29
30
31
1
2
3
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
WvP college: Rob Arnoldus: Je suis ME
28/07/2015    
Hele dag
Dinsdag 28 juli 2015 is het 65e college met Rob Arnoldus te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 65: Je suis ME. ME [...]
WvP college: Michael Koolhaas & prof. Frans Visser: ME: grotere gevolgen dan alleen de ziekte zelf
04/08/2015    
Hele dag
Dinsdag 4  augustus 2015 is het 66e college met Michael Koolhaas en prof. Frans Visser te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 66: [...]
WvP college: Frank Twisk: Het leven van een ME patiënt: heden, verleden en toekomst
11/08/2015    
Hele dag
Dinsdag 11  augustus 2015 is het 67e college met Frank Twisk te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 67: Het leven van een [...]
Evenement op 28/07/2015