Bron:

| 2903 x gelezen

Dr. Krista Clarke en collega’s van de Universiteit van Surrey, samen met leden van het ME/CFS Biobank-team van de London School of Hygiene and Tropical Medicine, hebben onlangs een review gepubliceerd waarin gekeken wordt naar potentiële diagnostische markers voor ME/cvs op basis van bloed.

De groep wordt gezamenlijk gefinancierd door ME Research UK en het Ramsay Research Fund van de ME Association voor een studie die onderzoekt of de elektrische eigenschappen van witte bloedcellen gebruikt kunnen worden om een diagnostisch hulpmiddel voor ME/cvs te ontwikkelen.

Hun review, gepubliceerd in het Journal of Translational Medicine, verkent dit hele gebied en bespreekt enkele eigenschappen van bloed die veranderen bij mensen met ME/cvs, en die gebruikt zouden kunnen worden om een toegankelijke en niet-invasieve diagnostische marker te ontwikkelen.

De besproken eigenschappen en technieken omvatten het profileren van immuuncellen, het meten van de elektrische eigenschappen van bloed, het beoordelen van de niveaus van verschillende metabolieten en het meten van mitochondriale disfunctie.

De auteurs benadrukken dat deze eigenschappen pas nuttig kunnen zijn als biomarkers voor ME/cvs, als ze onderzocht worden in grotere studies, evenals bij andere ziekten, om te bepalen of de bevindingen specifiek zijn voor ME/cvs. Het is ook belangrijk om te overwegen hoe praktisch ze zouden zijn voor gebruik in een klinische setting.

De diagnose ME/cvs is momenteel gebaseerd op klinische diagnostische criteria en door het uitsluiten van andere aandoeningen – “een proces dat vaak jaren duurt waarbij patiënten een verkeerde diagnose krijgen en ongepaste en soms schadelijke zorg ontvangen. Zonder een kwantitatieve biomarker gaat de bagatellisering, scepsis, marginalisering en het onbegrip van ME/cvs door.”

Citeren?

Clarke, K.S.P., Kingdon, C.C., Hughes, M.P. et al. The search for a blood-based biomarker for Myalgic Encephalomyelitis/ Chronic Fatigue Syndrome (ME/CFS): from biochemistry to electrophysiology. J Transl Med 23, 149 (2025). https://doi.org/10.1186/s12967-025-06146-6

© ME Research UK, 5 februari 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
28
29
30
31
26 mrt
26/03/2019    
13:30
Deze namiddag is gratis en gaat door in het creatieve lab van JR*BOT dat vanaf maart zijn deuren opent.Samen beschilderen we kleine canvasjes (van 5x5 [...]
Kom 27 maart naar Den Haag en steun onze vertegenwoordigers!
27/03/2019    
11:30
Op woensdag 27 maart 2019 van 11:30 tot 13:00 uur hebben vertegenwoordigers van de ME/cvs Vereniging, ME/CVS Stichting Nederland, Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid, Groep ME-DenHaag en ME [...]
Evenement op 26/03/2019
Geen Evenementen
Recente Links