Bron:

| 1383 x gelezen

Cytotoxiciteit verwijst naar het vermogen van een cel om een andere cel te doden. Deze functie is cruciaal in het immuunsysteem en wordt uitgevoerd door verschillende immuuncellen, waaronder naturalkillercellen (NK-cellen), die geïnfecteerde en zieke cellen vernietigen.

Een meta-analyse – een uitgebreide review die gegevens van meerdere studies combineert – uitgevoerd door een onderzoeksteam, waaronder twee onderzoekers die betrokken waren bij een door ME Research UK gefinancierde studie, vond dat de meest consistente immuungerelateerde bevinding in ME/cvs-onderzoek de verminderde cytotoxiciteit van NK-cellen is. Dit suggereert dat NK-cellen bij mensen met ME/cvs een verminderd dodend vermogen hebben, wat de bredere hypothese van een disfunctie van het immuunsysteem bij de ziekte ondersteunt.

Wat heeft de studie gedaan?

Via een beoordelingsproces werden 28 artikelen geselecteerd voor de uiteindelijke meta-analyse. De onderzoekers vergeleken cytotoxiciteit van NK-cellen tussen mensen met ME/cvs en gezonde controles.

Belangrijkste bevindingen

De studie toonde aan dat cytotoxiciteit van NK-cellen  bij ME/cvs significant verminderd was, ongeveer de helft van gezonde controles, wat duidt op NK-cel disfunctie. De onderzoekers merkten echter op: “Er is geen consensus in de literatuur voor het bereik van normale cytotoxiciteit van NK-cellen of drempelwaarden voor ‘significant’ functieverlies.” Bovendien benadrukte de studie dat de omstandigheden van de monsters de resultaten beïnvloeden. Het invriezen van cellen en het verzenden van bloedmonsters verminderen de cytotoxiciteit , wat zorgvuldig in overweging moet worden genomen bij de interpretatie van onderzoek.

Ondanks deze uitdagingen suggereren ze dat NK-celfunctie potentieel zou kunnen hebben als biomarker voor ME/cvs. Desondanks “zullen verse monsters of nieuwe methoden nodig zijn om cytotoxiciteit van NK-cellen tot een routinematige klinische laboratoriumtest voor diagnose te maken.”

Toekomstige onderzoeksrichtingen

Met betrekking tot cytotoxiciteit van NK cellen suggereren de onderzoekers dat toekomstige studies “gedragsmatige correlaties rapporteren en interacties onderzoeken met disfunctie van metabolomica, mitochondriën en hersencelfunctie met behulp van magnetische resonantiebeeldvorming (MRI) om een beter begrip te krijgen van geïntegreerde ziektepathofysiologie en symptoomgeneratie”.

NK-celdisfunctie bij ME/cvs

Cytotoxiciteit is het vermogen van een cel om een andere cel te doden. Naturalkillercellen (NK-cellen) zijn immuuncellen die geïnfecteerde en zieke cellen vernietigen. Daarom is cytotoxiciteit belangrijk voor de beschermende rol van NK-cellen in het immuunsysteem.

ME/cvs-onderzoek zegt:

Verminderde NK-celcytotoxicteit is de meest consistente immuunbevinding bij ME/cvs (volgens een meta-analyse). Dit suggereert een verandering in NK-cellen bij ME/cvs, wat bijdraagt aan de hypothese van immuundisfunctie gerelateerd aan de ziekte.

Onderzoekers vonden dat – “Cytotoxiciteit bij ME/cvs significant was verminderd tot ongeveer de helft van gezonde controleniveaus.”

Baraniuk JN, Eaton-Fitch N, Marshall-Gradisnik S. Meta-analysis of natural killer cell cytotoxicity in myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome. Front Immunol. 2024 Oct 17;15:1440643. doi: 10.3389/fimmu.2024.1440643. PMID: 39483457; PMCID: PMC11524851.

Lees meer over T-celuitputting bij ME/cvs

© ME Research UK, 6 maart 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
14 sep
14/09/2024    
09:00 - 16:30
#SaveTheDate: Hybride ME/CFS-Fachtagung des Fatigatio e.V. am 14.09.2024. Unter dem diesjähriges Motto "Mechanismen im Fokus: Energiehaushalt, Stoffwechsel und Post-Exertional Malaise bei ME/CFS" referieren u.a. Prof. [...]
5 mijl Gent en halve marathon voor Not Recovered Belgium
15/09/2024    
Hele dag
Claudia loopt op 15 september de 5 mijl in Gent en Floris loopt de Halve Marathon voor Not Recovered Belgium! Ze doen dit om de [...]
19 sep
19/09/2024    
17:00 - 20:00
UK ME/CFS Biobank: We're thrilled by the amazing interest in our upcoming hybrid event on September 19th at LSHTM! To join us, please register by [...]
21 sep
21/09/2024    
19:15 - 20:00
 Kijktip @kassa_bnnvara: wanneer worden de expertisecentra voor long covid geopend? Al anderhalf jaar vertelt Kassa het verhaal van patiënten met long covid. Afgelopen februari was er [...]
03 okt
03/10/2024    
18:00 - 20:00
Registreer voor "Skeletspiervermoeidheid en post-exertionele malaise bij patiënten met long Covid en implicaties voor ME/cvs" Op donderdag 3 oktober 2024 organiseert Solve M.E. een gratis [...]
(Halve) marathon t.v.v. Not Recovered Belgium
06/10/2024    
10:00 - 16:00
Mieke, Achiel, Titus en Lucas gaan proberen de halve resp. volledige marathon van Brugge te lopen! Hier hun verhaal: Bluvngoan ! Op karakter doordoen, voor [...]
Evenement op 14/09/2024
14 sep
14 sep 24
Evenement op 19/09/2024
19 sep
Evenement op 06/10/2024
Datum/Tijd Evenement
28/08/2025
11:00 - 12:00
Online meeting over woonvormen voor ME/cvs-patiënten
28/08/2025
15:00 - 16:00
Chatsessie met Rob Wüst
07/09/2025
11:00 - 20:00
Benefiet / patiëntendag Not Recovered Belgium
Recente Links