Bron:

| 1436 x gelezen

Onderzoekers

Mauricio Arcos-Burgos, Jorge I Vélez, Mauricio Arcos-Holzinger, Claudio Mastronardi, Mario A Isaza-Ruget, Donald P Lewis, Hardip Patel, Brett A Lidbury

Instellingen

University of Antioquia, Medellín, Colombia; The Australian National University, Canberra, Australia

Publicatie

Diagnostics, 2025; 15(12):1542

Financiering

Gefinancierd door ME Research UK, met verdere steun van de Harold Stannett Williams–Judith J Mason Foundation (Australië)

Belangrijkste bevindingen

  • Varianten in een aantal genen bleken significant geassocieerd met ME/cvs.
  • Deze genen zijn betrokken bij verschillende processen in de hersenen, waaronder de aanmaak van nieuwe neuronen, en zijn in verband gebracht met het ontstaan ​​van neurologische aandoeningen.
  • Er is meer onderzoek nodig om de implicaties voor ons begrip van de biologie van ME/cvs te onderzoeken.

Over de studie

Verschillende studies hebben genetische factoren geïdentificeerd die verband houden met ME/cvs, waarbij genen betrokken zijn die een rol spelen bij infecties, auto-immuniteit en neuro-endocriene functies. Het bleek echter lastig om deze resultaten in alle studies te reproduceren.

Het genoom van een individu (een complete set van diens DNA) kan snel worden geanalyseerd op basis van een enkel weefselmonster met behulp van machinale automatisering. Dankzij deze technologie kunnen er bij veel verschillende ziekten genoomwijde associatiestudies worden uitgevoerd, waaronder de DecodeME-studie bij ME/cvs.

Ondanks de uitdagingen die dit soort studies met zich meebrengen – waaronder het verkrijgen van toegang tot grote aantallen goed gedefinieerde en klinisch beoordeelde patiënten – vormen ze een belangrijk onderdeel van het ontdekken van de onderliggende oorzaken van de ziekte.

Prof. Brett Lidbury van de Australian National University in Canberra en collega’s van verschillende andere centra in Australië en Colombia voeren een lopend programma uit om biomarkers voor ME/cvs te vinden met behulp van verschillende bronnen: bio-informatica, genetica en pathologische testen.

Wat hebben ze gedaan?

In dit artikel in het tijdschrift Diagnostics presenteert het team een whole exome sequencing-analyse (WES-analyse: alle delen van genen die instructies geven voor het aanmaken van eiwitten) van 77 mensen met ME/cvs.

Belangrijk is dat alle deelnemers werden beoordeeld, gediagnosticeerd en ondersteund in een gespecialiseerde ME/cvs-kliniek door clinici met uitgebreide ervaring in de zorg voor ME/cvs-patiënten, waarbij uitsluitend de Canadese consensuscriteria – Internationale consensuscriteria (ICC) voor diagnose werden gebruikt.

Als onderdeel van hun beoordeling werd de ernst van de symptomen geanalyseerd met behulp van een aantal instrumenten, waaronder metingen van vermoeidheid, slaapstoornissen, depressie en angst.

DNA-monsters van ME/cvs-patiënten en controlegroepen werden geëvalueerd met behulp van next-generation sequencing, bio-informatica-analyse en genoomwijde analyse om genetische varianten te identificeren die verband houden met ME/cvs.

Bovendien werden alle positieve associaties vervolgens getest in een onafhankelijk cohort van patiënten, om ervoor te zorgen dat de bevindingen konden worden gerepliceerd.

Wat hebben ze gevonden?

Varianten in een aantal genen waren significant geassocieerd met ME/cvs, in vergelijking met een vergelijkbare populatie.

Hieronder bevonden zich genen die behoren tot de Neuroblastoma Breakpoint Family, met name NBPF1, NBPF10 en NBPF16. Deze genen zijn betrokken bij verschillende processen in de hersenen – waaronder de aanmaak van nieuwe neuronen in de hersenschors – en bij de ontwikkeling van neuroblastoom, een vorm van kanker die het zenuwweefsel aantast. Interessant is dat varianten in deze genen ook in verband zijn gebracht met verschillende neurologische aandoeningen.

Andere genetische varianten die verband houden met ME/cvs, werden onder meer aangetroffen in de genen ATR, RSPH10B, ADGRE5-CD97 en NTRK2.

Belangrijk is dat veel van deze bevindingen werden ondersteund door analyses in een onafhankelijke groep patiënten, en de onderzoekers benadrukken dat er verder onderzoek nodig is om de implicaties ervan voor de ontwikkeling van ME/cvs te onderzoeken.

© ME Research UK, 29 september 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

Arcos-Burgos, M., Arcos-Holzinger, M., Mastronardi, C., Isaza-Ruget, M. A., Vélez, J. I., Lewis, D. P., Patel, H., & Lidbury, B. A. (2025). Neurodevelopment Genes Encoding Olduvai Domains Link Myalgic Encephalomyelitis to Neuropsychiatric Disorders. Diagnostics15(12), 1542. https://doi.org/10.3390/diagnostics15121542

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
15/03/2026
14:00 - 18:00
Ligbetoging Not Recovered Belgium te Brussel
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
29
30
1
2
3
4
6
7
8
10
12
13
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
1
2
WvP college: ME en het verloop van de ziekte.  ME en kinderen (Dr. Speight)
28/01/2014    
Hele dag
Dinsdag 28 januari 2014 is het 31e en 32e college met Dr. Nigel Speight te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 31: ME en [...]
WvP Chatsessie: ME en het verloop van de ziekte.  ME en kinderen (Dr. Speight)
31/01/2014    
Hele dag
Dinsdag 28 januari 2014 is het 31e en 32e college met Dr. Nigel Speight te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 31: ME en [...]
Symposium Bristol: “Exercise and ME/CFS – the evidence”
05/02/2014    
18:30
Watershed – Bristol – 6.30pm – Feb 5th 2014. Watershed, Harbourside, Bristol   6.30 – 9.15 pm  Feb 5th 2014. Tickets must be bought in [...]
09 feb
09/02/2014    
11:45
Op zondag 9 februari om 11:50 uur wordt ME/CVS uitgelicht in het programma 'Altijd jong' van RTL 4. Linda, vrijwilligster van de jongerengroep MEetingpoint (onderdeel [...]
WvP college: ME en kinderen. Toekomst en hoop (Dr. Speight)
11/02/2014    
Hele dag
Dinsdag 11 februari 2014 is het 33e en 34e college met Dr. Nigel Speight te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 33: ME & [...]
WvP chatsessie: ME en kinderen. Toekomst en hoop (Dr. Speight)
14/02/2014    
Hele dag
Dinsdag 11 februari 2014 is het 33e en 34e college met Dr. Nigel Speight te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 33: ME & [...]
15 feb
15/02/2014    
12:30
Op zondag 9 februari om 11:50 uur wordt ME/CVS uitgelicht in het programma 'Altijd jong' van RTL 4. Linda, vrijwilligster van de jongerengroep MEetingpoint (onderdeel [...]
21 feb
21/02/2014    
20:00
Tijdens deze thema-avond zal dr.Coucke aan de hand van praktijkvoorbeelden duidelijk maken dat "CVS" een nepdiagnose is.Extra info via de Wake Up Call Beweging:Informatief: Op [...]
WvP college: Intro. Ervaring met ME. Verschil ME en CVS (Dr. Shepherd)
25/02/2014    
Hele dag
Dinsdag 25 februari 2014 is het 35e en 36e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 35: Introductie [...]
WvP college: Chatsessie Dr. Shepherd. Ervaring met ME. Verschil ME en CVS
28/02/2014    
Hele dag
Dinsdag 25 februari 2014 is het 35e en 36e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 35: Introductie [...]
Evenement op 09/02/2014
Evenement op 15/02/2014