Bron:

| 13717 x gelezen

Een vaak besproken onderwerp in ME/cvs-onderzoek is de heterogeniteit van ME/cvs, vaak verwijzend naar symptoomverschillen tussen individuen, wat suggereert dat er verschillende ziektemechanismen zijn. Ziekteheterogeniteit maakt de ontwikkeling van diagnostische tests en behandelingen uitdagender, aangezien een ‘one size fits all’-aanpak onwaarschijnlijk is.

Een recente crosssectionele studie onderzocht de heterogeniteit in ME/cvs met betrekking tot de aan- of afwezigheid van gewrichtshypermobiliteit. De studie analyseerde zelfgerapporteerde registergegevens van 815 ME/cvs-deelnemers (die voldeden aan ME/cvs-criteria die PEM vereisten), waarvan 126 (15,5%) gewrichtshypermobiliteit hadden.

Uit het onderzoek bleek dat ME/cvs-deelnemers met gewrichtshypermobiliteit vaker vrouw waren, vaker het Ehlers-Danlossyndroom hadden (EDS; een groep genetische aandoeningen die het bindweefsel in het hele lichaam aantasten, waaronder gewrichten, huid en bloedvaten), en vaker het posturaal orthostatisch tachycardiesyndroom (POTS) hadden. Ze ervoeren ook “ernstiger symptomatologie” en “slechtere [gezondheidsgerelateerde levenskwaliteit] HRQOL, vooral in fysiek functioneren en pijn, en een hoger aantal autonome, neurocognitieve, hoofdpijn-, darm-, en musculoskeletale symptomen”.

De onderzoekers stellen dat de bevindingen de noodzaak onderstrepen voor “uitgebreide klinische beoordelingen” van personen met ME/cvs en gelijktijdige gewrichtshypermobiliteit (in het bijzonder die met EDS). Ze stellen verder dat “het begrijpen van deze relaties zou kunnen helpen bij de identificatie van subgroepen, het verbeteren van de diagnose en het informeren over gerichte therapeutische benaderingen.”

Beperkingen van het onderzoek zijn onder andere mogelijke selectiebias (bijv. personen met een ernstiger ziekte zullen mogelijk minder snel deelnemen vanwege een “belastend” registratie- en gegevensverzamelingsproces), het gebruik van optionele vragenlijsten en zelfrapportagegegevens die beïnvloed kunnen zijn door factoren zoals herinneringsbias.

Lees meer over POTS, een veel voorkomende comorbiditeit van ME/cvs.

© ME Research UK, 8 april 2024. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

Mudie K, Ramiller A, Whittaker S, Phillips LE. Do people with ME/CFS and joint hypermobility represent a disease subgroup? An analysis using registry data. Front Neurol. 2024 Mar 13;15:1324879. doi: 10.3389/fneur.2024.1324879. PMID: 38545281; PMCID: PMC10965591.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
05 jun
05/06/2009    
19:00
Onderwerpen: wetenschappelijke stand van zaken bio-LOGISCHE verklaring voor ME(CVS) potentiële gevaren van inspanning randvoorwaarden voor een succesvolle koerswijziging. ME-dische behandeling in referentie-centra Sprekers: Frank Twisk [...]
ME Conference in Norway
12/06/2009    
09:30
The Norwegian Myalgic Encephalopathy Association will be hosting a Conference on Myalgic Encephalopathy (ME) for Health Personnel on 12 June, 2009 in Norway. The Conference [...]
23 jun
23/06/2009    
13:30
De Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid organiseert dinsdag 23 juni aanstaande een informatiemiddag in Hengelo. Tijdens deze middag komen ME/CVS-patiënten, de Steungroep en het UWV Hengelo [...]
Evenement op 05/06/2009
Evenement op 12/06/2009