Bron:

| 9087 x gelezen

Neurologische symptomen – zoals pijn en cognitieve problemen – staan centraal bij ME/cvs, maar er is weinig bekend over de exacte mechanismen die ze veroorzaken.

Eerder onderzoek heeft rekening gehouden met specifieke signalen in de hersenen – bloedzuurstofniveau-afhankelijke (BOLD) signalen, bij mensen met multiple sclerose (MS) en mensen met traumatisch hersenletsel – aandoeningen die ook neurologische symptomen hebben.

Resultaten van deze studies hebben aangetoond dat:

  • Bij gezonde mensen zorgt het voltooien van lopende cognitieve taken ervoor dat BOLD-signalen afnemen – deze afname staat bekend als “BOLD-adaptatie”.
  • Bij MS-patiënten en mensen met traumatisch hersenletsel nemen de BOLD-signalen toe.

Hoewel de mechanismen van BOLD-adaptatie onduidelijk zijn, wordt aangenomen dat het de energie-efficiëntie van de informatieverwerking door netwerken van zenuwcellen verbetert.

Gebaseerd hierop – en op de verbanden tussen ME/cvs en een verstoord energiemetabolisme – heeft een team van onderzoekers, waaronder Dr. Zack Shan – die momenteel werkt aan een onderzoeksproject dat gefinancierd wordt door ME Research UK, de resultaten gepubliceerd van een studie die tot doel had te onderzoeken of mensen met ME/cvs ook een afwezigheid van BOLD-adaptatie zouden vertonen. 

De onderzoekers gebruikten functionele magnetische resonantie beeldvorming (fMRI) scans om te kijken hoe BOLD-signalen verschilden tijdens cognitieve taken tussen mensen met ME/cvs en gezonde controles.

De studie had een “relatief grote” steekproefomvang – 34 mensen met ME/cvs (27 vrouwen), en 34 gezonde controles (27 vrouwen), en gebruikte een consistent proces voor de ME/cvs-diagnose – een consensusdiagnose door twee artsen (die lid waren van het onderzoeksteam) met behulp van de Canadese Consensus Criteria voor ME/cvs.

De resultaten waren complex, maar gaven aan dat na de cognitieve taken:

  • BOLD-signalen voor mensen met ME/cvs gelijk bleven (hoewel licht verhoogd) – geen teken van BOLD-adaptatie lieten zien.
  • Bij gezonde controles namen de BOLD signalen af – wat wijst op BOLD-adaptatie.

De auteurs suggereren dat de afwezigheid van BOLD-adaptatie bij mensen met ME/cvs een potentieel neurofysiologisch mechanisme voor de ziekte zou kunnen vertegenwoordigen.   

ME Research UK voegt eraan toe dat er meer onderzoek nodig is om BOLD-adaptatie – of de afwezigheid ervan – bij mensen met ME/cvs te begrijpen, en hoe de diversiteit van ME/cvs de bevindingen kan beïnvloeden – zoals de ernst van de ziekte, de duur van de diagnose, de wachttijd tot de diagnose en de leeftijd waarop de symptomen begonnen. Het kan ook belangrijk zijn om rekening te houden met de impact van kenmerken van de deelnemers zoals geslacht – inclusief het aantal hormonale gebeurtenissen, en etniciteit.

Kunnen de neurologische symptomen van ME/cfs worden gekoppeld aan specifieke signalen in de hersenen?
– Bij gezonde mensen blijken specifieke signalen in de hersenen – BOLD-signalen (blood oxygenation level dependent) – af te nemen tijdens cognitieve taken; deze afname staat bekend als “BOLD-adaptatie”.
Aangenomen wordt dat BOLD-adaptatie de energie-efficiëntie verbetert van de informatieverwerking door netwerken van zenuwcellen.
– Het onderzoeksteam onderzocht BOLD-signalen na cognitieve taken bij mensen met ME/cvs en bij gezonde controles.
De resultaten waren complex, maar wezen op:
Mensen met ME/cvs vertoonden geen signalen van BOLD-adaptatie.  
Gezonde controles vertoonden BOLD-adaptatie.  
De auteurs suggereren dat de afwezigheid van BOLD-adaptatie bij mensen met ME/cvs een potentieel neurofysiologisch mechanisme voor de ziekte kan vertegenwoordigen.
Schönberg et al., 2024.

© ME Research UK, 30 augustus 2024. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

Schönberg, L., Mohamed, A. Z., Yu, Q., Kwiatek, R. A., Del Fante, P., Calhoun, V. D., & Shan, Z. Y. (2024). Absence of BOLD adaptation in chronic fatigue syndrome revealed by task functional MRI. Journal of cerebral blood flow and metabolism : official journal of the International Society of Cerebral Blood Flow and Metabolism, 271678X241270528. Advance online publication. https://doi.org/10.1177/0271678X241270528

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
1
3
4
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
27
28
29
30
1
2
3
4
5
WvP college: Introductie / ervaring met ME. Criteria en diagnose, deel 1 (Dr. Jason)
02/09/2014    
Hele dag
Dinsdag 2 september 2014 is het 50e en 51e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 50: Introductie [...]
WvP college: Chat. Introductie / ervaring met ME. Criteria en diagnose, deel 1 (Dr. Jason)
05/09/2014    
17:00
Dinsdag 2 september 2014 is het 50e en 51e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 50: Introductie [...]
WvP college: Criteria en diagnose, deel 2 (Dr. Jason)
09/09/2014    
Hele dag
Dinsdag 9 september 2014 is het 52e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. Het thema van deze uitzendingen is: College 52: Criteria en diagnose, [...]
WvP college: ME tegenover psychische aandoeningen (Dr. Jason)
23/09/2014    
Hele dag
Dinsdag 23 september 2014 is het 53e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 53: ME tegenover psychische [...]
Infosessie statuut voor personen met een chronische aandoening
25/09/2014    
14:00
Sinds december 2013 is het er eindelijk: hét statuut voor personen met een chronische aandoening! Er wordt vaak gesproken over ‘het statuut chronisch zieken’: dit [...]
WvP college: Chat. ME tegenover psychische aandoeningen (Dr. Jason)
26/09/2014    
17:00
Dinsdag 23 september 2014 is het 53e college met Dr. Leonard Jason te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 53: ME tegenover psychische [...]
04 okt
04/10/2014    
09:15
voor huisartsen, psychiaters en andere artsen, psychologen, apothekers, kinesitherapeuten B / fysiotherapeuten NL, verpleegkundigen, diëtisten, welzijnswerkers en andere paramedici, (ziekte)verzekeraars, arbeidsdeskundigen,... Diverse accreditaties aangevraagd. Reeds [...]
Evenement op 04/10/2014
Geen Evenementen
Recente Links