Bron:

| 3427 x gelezen

Begin 2024 werd een artikel gepubliceerd over verschillen in de chemische processen in het lichaam waarbij kleine moleculen betrokken zijn die betrokken zijn bij de energieproductie (metabolieten – de studie hiervan staat bekend als metabolomica), en immuunveranderingen bij mensen met langdurige COVID (LC) – die ook voldeden aan de CDC/WHO-criteria voor ME/cvs (hoewel uit citaten niet duidelijk was welke versies precies werden gebruikt).

Deze studie was met name gebaseerd op eerder werk gefinancierd door ME Research UK – gepubliceerd in september 2005, dat vaststelde dat bij mensen met ME/cvs de niveaus van oxidatieve stress – een gevolg van verminderde energieproductie – verhoogd waren en geassocieerd met symptomen van ME/cvs – waaronder malaise na inspanning en gewrichtspijn.

De nieuwe studie onderzocht bloedmonsters van 75 mensen:

  • 15 die nooit waren blootgesteld aan SARS-Cov-2 (de gezonde controlegroep)
  • 60 die geïnfecteerd waren met PCR-bevestigde SARS-CoV-2.
    • 30 ontwikkelden symptomen van LC die 12 maanden na de eerste infectie aanhielden – de symptomen kwamen ook overeen met de diagnose van ME/CVS. 
    • 15 die, hoewel ze eerder geïnfecteerd waren, herstelden zonder aanhoudende symptomen (de herstelde groep).
    • 15 werden in het ziekenhuis opgenomen met een acute COVID-19-infectie.

De resultaten suggereerden dat mensen met LC verschillende metabolomische verschillen hadden vergeleken met andere onderzoeksgroepen, waaronder:

  • Abnormaal laag adenosinetrifosfaat (ATP) – een energiebron binnen cellen.
  • Tekenen van chronische ontsteking
  • Markers van darmmetabolieten die in het bloed lekken (“leaky gut”). 
  • Aanzienlijk lagere niveaus van bepaalde eiwitmoleculen-aminozuren, die geassocieerd worden met normaal functioneren van de hersenen.

De auteurs van de studie erkennen dat veel van de afwijkingen die in dit onderzoek zijn vastgesteld bij mensen met LC, eerder zijn waargenomen bij mensen met ME/cvs, wat duidt op overeenkomsten in ziektemechanismen.

© ME Research UK, 22 februari 2024. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

Saito S, Shahbaz S, Luo X, Osman M, Redmond D, Cohen Tervaert JW, Li L and Elahi S (2024) Metabolomic and immune alterations in long COVID patients with chronic fatigue syndrome. Front. Immunol. 15:1341843. doi: 10.3389/fimmu.2024.1341843

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
29
30
31
1
2
3
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
WvP college: Rob Arnoldus: Je suis ME
28/07/2015    
Hele dag
Dinsdag 28 juli 2015 is het 65e college met Rob Arnoldus te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 65: Je suis ME. ME [...]
WvP college: Michael Koolhaas & prof. Frans Visser: ME: grotere gevolgen dan alleen de ziekte zelf
04/08/2015    
Hele dag
Dinsdag 4  augustus 2015 is het 66e college met Michael Koolhaas en prof. Frans Visser te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 66: [...]
WvP college: Frank Twisk: Het leven van een ME patiënt: heden, verleden en toekomst
11/08/2015    
Hele dag
Dinsdag 11  augustus 2015 is het 67e college met Frank Twisk te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 67: Het leven van een [...]
Evenement op 28/07/2015
Geen Evenementen
Recente Links