Bron:

| 9007 x gelezen

Hoofdonderzoeker

Dr. Sarah Annesley

Instelling

La Trobe University, Melbourne, Australië

Startdatum

Juni 2021

Financiering

Dit project wordt gefinancierd door ME Research UK met de financiële steun van The Fred and Joan Davies Bequest.

Achtergrond en doel

Dr. Sarah Annesley en Prof. Paul Fisher zijn verbonden aan de La Trobe University in Melbourne, Australië. De onderzoeksinteresses van deze groep zijn gericht op de rol van de mitochondriën bij neurologische aandoeningen zoals de ziekte van Parkinson, de ziekte van Alzheimer en ME/cvs.

Mitochondriën, aangetroffen in de meeste cellen van het lichaam, zijn kleine structuren met als belangrijkste taak het omzetten van energie uit het voedsel dat we eten in een vorm die cellen kunnen gebruiken, namelijk moleculen genaamd ATP (adenosinetrifosfaat). Daarom worden mitochondriën vaak de energiecentrales van het lichaam genoemd.

Aangezien een diepgaand gebrek aan energie – het gevoel dat de spieren volledig leeggezogen zijn – zo’n veel voorkomende ervaring is bij mensen met ME/cvs, lijkt het waarschijnlijk dat er iets mis is met dit complexe proces van energieopslag en -productie.

Er is inderdaad een schat aan onderzoeksbewijs dat suggereert dat de mitochondriën disfunctioneel zijn bij ME/cvs, en je kunt hier meer over lezen in een artikel van Dr Eleanor Roberts.

Dr. Sarah Annesley

Dr. Annesley heeft mitochondriale disfunctie gevonden in haar eigen onderzoek, waaruit bleek dat de laatste fase van ATP-productie in de mitochondriën minder efficiënt was in ME/cvs-cellen dan in gezonde cellen. Deze laatste fase omvat een verzameling van eiwitten die complex V wordt genoemd. Het team ontdekte ook dat de activiteit van TORC1 (een enzym dat dit proces reguleert) verhoogd was om dit te compenseren.

Deze experimenten werden uitgevoerd in witte bloedcellen, lymfoblasten genaamd , die deel uitmaken van het immuunsysteem dat ons beschermt tegen infecties en ziekten. Maar worden deze mitochondriale afwijkingen ook aangetroffen in andere soorten cellen van mensen met ME/cvs, wat zou duiden op een meer wijdverspreid probleem?

Dit is de belangrijkste vraag die Dr. Annesley hoopt te beantwoorden in haar nieuwe studie, waarin ze zal bepalen of deze afwijkingen in de mitochondriale energieproductie ook aanwezig zijn in fibroblasten, cellen die gevonden worden in de huid. Ze zal ook evalueren of de veranderingen correleren met de ernst van ME/cvs.

Daarnaast zal het team kijken of er andere cellulaire reactiepaden betrokken zijn, en of het voortbestaan van deze afwijkingen te wijten is aan epigenetische veranderingen (hoe specifieke genen worden in- of uitgeschakeld).

Een beter begrip van mitochondriale disfunctie bij ME/cvs kan helpen bij de ontwikkeling van diagnostische tests voor de ziekte en de identificatie van effectieve farmacologische behandelingen.

© ME Research UK. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
29/10/2026
19:30 - 22:00
Masterclasses PAIS voor artsen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
26
28
29
30
1
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
28
7:30 PM - Infoavond CVS
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Protestmanifestatie #MillionsMissing in Den Haag
27/09/2016    
10:00
PERSBERICHT Wezep, 15 juli 2016 #MillionsMissing Holland organiseert een protestmanifestatie op dinsdag 27 september 2016 van 10.00 – 16.00 uur op het Plein in Den [...]
Mike loopt marathon Brussel t.v.v. ME
02/10/2016    
Hele dag
Mikes marathons: bewustmaking van ME doorheen Europa, Brussel op 2 oktober 28 marathons voor bewustmaking van en onderzoek naar myalgische encefalomyelitis Mike Harley loopt een [...]
WvP college: ME-symptomen (Dr. Byron Hyde)
05/10/2016    
Hele dag
Woensdag 5 oktober 2016 is het 83e college met Dr. Byron Hyde te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 83: ME-symptomenWil je meekijken [...]
Slotshow campagne 'Stop CVS' mét docu Forgotten Plague
15/10/2016    
19:00
Slotshow campagne 'Stop CVS' in Merksem (Antwerpen) met aansluitend de ME/CVS documentaire 'Forgotten Plague' Op zaterdag 15 otkober 2016 organiseert de WUCB de vierde en [...]
WvP college: CVS (Dr. Byron Hyde)
18/10/2016    
Hele dag
Dinsdag 18 oktober 2016 is het 84e college met Dr. Byron Hyde te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 84: CVSWil je meekijken [...]
27 okt
27/10/2016 - 30/10/2016    
Hele dag
Van 27 tot en met 30 oktober 2016 vindt in Fort Lauderdale de 12e IACFS-ME conferentie plaats. De hoofdonderwerpen op deze conferentie zijn: Immunologische afwijkingen [...]
28 okt
28/10/2016    
19:30
WUCB te gast bij Ziekenzorgafdelingen Balegem/Oosterzele/Scheldewindeke
WvP college: ME, virussen en bacteriën (Dr. Byron Hyde)
01/11/2016    
Hele dag
Dinsdag 1 november 2016 is het 85e college met Dr. Byron Hyde te bekijken. Het thema van deze uitzending is: College 85: ME, virussen en [...]
Evenement op 27/09/2016
Evenement op 02/10/2016
Evenement op 05/10/2016
Evenement op 18/10/2016
Evenement op 27/10/2016
27 okt
Evenement op 28/10/2016
28 okt
28 okt 16