Bron:

| 2906 x gelezen

ME Research UK helpt momenteel bij de financiering van het werk van Dr. Sarah Annesley aan de La Trobe University in Melbourne, Australië. Het belangrijkste onderwerp van haar onderzoek is het bestuderen van mitochondriale disfunctie bij ME/cvs, inclusief het begeleiden van een doctoraatsproject op dit terrein.

Maar Dr. Annesley was ook betrokken bij een onderzoek waarbij de eigenschappen van lipidendruppeltjes in fibroblastcellen van personen met ME/cvs werden gemeten, en de resultaten van dat onderzoek werden onlangs gepubliceerd in het tijdschrift Advanced Sensor Research.

Lipiden zijn belangrijke vetachtige stoffen in het lichaam. Ze helpen bij de vorming van de celmembranen, slaan energie op en kunnen als boodschappers fungeren, naast nog verschillende andere functies.

Een lipidendruppeltje is een verzameling lipiden binnen een cirkelvormige structuur. Maar het is nu bekend dat lipidendruppeltjes niet alleen maar opslagplaatsen van lipiden zijn, maar ook een aantal functies vervullen. Zo zijn ze betrokken bij het energiemetabolisme, de cellulaire stressrespons en de progressie van ziekten zoals obesitas, hart- en vaatziekten en infecties.

Er is al wel enig bewijs voor een abnormaal vetmetabolisme en veranderingen in lipidendruppels bij mensen met ME/cvs, maar er valt nog veel meer te ontdekken.

In deze studie ontwikkelden de onderzoekers een nieuwe techniek – een fluorogene sensor – om lipidendruppeltjes te meten in fibroblastcellen bij ME/cvs-patiënten (fibroblasten zijn betrokken bij de aanmaak van bindweefsel en bij wondgenezing).

Cellen van ME/cvs-patiënten hadden minder maar significant grotere lipidendruppels dan die van gezonde controlepersonen, en dit komt overeen met eerdere bevindingen in bloedcellen van twee personen.

Het artikel ging hoofdzakelijk over de ontwikkeling en validering van de fluorogene sensor, en de onderzoekers denken dat de methode een aantal verschillende toepassingen zal hebben in het onderzoek naar lipidendruppels.

Maar de bevindingen bij ME/cvs zijn op zich interessant, omdat dit een relatief nieuw gebied is voor de ziekte, en het zal boeiend zijn om meer onderzoek te zien waarbij deze techniek wordt gebruikt om de mogelijke rol van lipidendruppels bij ME/cvs te bestuderen.

© ME Research UK, 23 april 2024. Vertaling Els, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Bekroonde docu Unrest over ME op het grote scherm
10/05/2019    
19:15
19u15: Deuren open19u45: Introductie door Gunther De Bock, bestuurslid van de Wake-up Call Beweging 20u00: Start film (Unrest)Krekenland/ Fiola, Schoolstraat 3, Assenede.Inkom: 2 euro. (incl gratis shirt [...]
Optreden Pyromaan In Café Koepuur Gent
10/05/2019    
20:00
Deze avond is gratis en start om 20u in café Koepuur, Coupure Links 651 in Gent.PYROMAAN vindt zijn oorsprong in de Dendermondse streek en brengt [...]
Millions Missing Gent
11/05/2019    
14:00
A global campaign for ME health equality11/05/2019, 14-17u – stadshal, Emile Braunplein GentMillions Missing Gent12 mei is jaarlijks de internationale dag voor de bewustmaking rond [...]
`ME In Woord En Beeld`, Kunstexpo In Gentbrugge
12/05/2019    
13:00
 Van 13u tot 17u in de oude brandweerkazerne in Gentbrugge, Peter Benoitlaan 78-80. Gratis. Deze expositie bevat werken van personen met de ziekte ME/cvs en hun [...]
Optreden Guy Swinnen - Millions Missing Visibility Action in Diest
12/05/2019    
15:00
Rock for ME#MillionsMissing is a global campaign for ME health equality. Help us make noise on May 12th, 2019 by joining our Visibility Action in [...]
CoMEdy-Avond In Café Koepuur Gent
12/05/2019    
21:00
 Deze avond is gratis en start om 21u in café Koepuur, Coupure Links 651 in Gent.Op wereld ME-dag vragen wij aandacht voor deze de ziekte [...]
CCI/AAI bij EDS en ME/CVS
18/05/2019    
14:30
Evenement op 11/05/2019
Evenement op 18/05/2019
Geen Evenementen
Recente Links