Moe en onbegrepen

Positief omgaan met chronische vermoeidheid

Auteur: Lievens, Stefan (Prof. Dr.) & Schaut, Ethel
Uitgever: Lannoo, Tielt
ISBN: 9020936077 / 9789020936070
Jaar: 1999
Pagina’s: 212

Het Chronisch Vermoeidheidssyndroom (CVS), ook wel ME genoemd, is een ernstige, langer dan zes maanden aanhoudende of regelmatig terugkerende vermoeidheid. Deze ziekte, officieel geclassificeerd door de Wereldgezondheidsorganisatie, tast het lichamelijke en psychosociaal functioneren gevoelig aan.

Afhankelijk van hun specialisme benaderen de vele auteurs van dit boek de ziekten CVS en ME steeds vanuit de medische, psychosociale of juridische invalshoek. Hun bedoeling is om dankzij deze veelzijdige, duidelijke informatie het begrip en de erkenning te bewerkstelligen, waar het toenemend aantal CVS/ME-patiënten recht op heeft. Niet alleen de Wetenschappers komen aan bod, ook de patiënten zelf getuigen van de problemen waar ze in hun dagelijks functioneren mee te maken hebben. Door de vaak aangrijpende levensverhalen neemt de herkenbaarheid voor de lezer in belangrijke mate toe.

Wetenschappelijk blijkt dat CVS/ME een zeer moeilijk te verklaren syndroom. In een synthese bespreken de auteurs volgende controverse: is de oorzaak een lichamelijke stoornis in de enzymenwerking en de energiehuishouding, of is het veeleer een psychosomatisch probleem (‘het zit tussen de oren’).

Moe en onbegrepen is een helder boek over en voor CVS/ME-patiënten, hun zorgverleners en hulpverleners, én voor alle lezers die in hun directe omgeving met het chronisch vermoeidheidssyndroom te maken hebben.

PROF. DR. STEFAN LIEVENS is psycholoog en hoogleraar aan de universiteit Gent. Hij is auteur van nationale en internationale publicaties over testpsychologie, personeelsselectie, grafologie, graffiti, medische psychologie en toepassingen van de psychologie in de sport en de tandheelkunde.

ETHEL SCHAUT is betrokken bij de hulpverlening van CVS-patiënten. Haar getuigenissen over het chronische vermoeidheidssyndroom zijn een aangrijpend ‘document humain’ dat als een rode draad doorheen de verschillende hoofdstukken van het boek loopt.

2 reacties

  1. hallo
    Hallo,

    Ik word nu in december 30 jaar en het U.Z. Leuven heeft vastgesteld dat ik CVS heb. Ik ben heel veel moe, mijn spieren doen ontzettend hard pijn, ik kan de dingens dat ik vroeger deed niet meer doen. het is telkens een zware inspanning dat ik moet doen ook al ga ik maar gewoon om de hoek naar de bakker. dan kom ik thuis en dan moet ik even gaan liggen en wat rusten want anders kom ik de dag niet door. Het is echt niet leuk. Ik had nog nooit van CVS gehoord, het eerste wat ik toen vroeg bestaat daar geen medicatie voor. vind het wel jammer dat er geen medicatie bestaat. ik heb al geprobeert met vitaminen enz maar niks helpt er tegen. Ik moet normaal 2 kaar per week gaan zwemmen , ik probeer het met 1 keer per week om dat het mij gewoon niet gaat, te zwaar voor mijn lichaam. Het is iets waar je moet leren mee leven maar van familie of vrienden moet ik ook geen steun verwachten. Ik blijf maar hopen dat het in de mediche wereld zo ver komt dat ze toch medicatie vinden waardoor wij beter gaan worden.

    Groetjes Katja

  2. reactie op Katja
    Beste Katja
    Ik kan je uit ervaring vertellen dat de vermoeidheid langzaam minder intens wordt als je echt toegeeft aan de vermoeidheid maar wel regelmatig actief 30 minutren gaat sporten of flink door wandelen. De klachten aan de spieren van pijn blijven, ik heb deze al meer dan 3 jaar en was voorheen ook altijd moe, al meer dan 7 jaar.
    Het is belangrijk dat je een balans vind in wat je dagelijks doet en kan. loop nooit meer dan 2 dagen achter elkaar anders wordt je steeds meer moe. Pas je totale levens ritme aan je ziekte aan en denk positief. Laat anderen maar denken wat ze willen, ze zullen het nooit begrijpen hoe moe je je soms voelt.
    Groeten, Johan.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
15/03/2026
14:00 - 18:00
Ligbetoging Not Recovered Belgium te Brussel
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
29
30
1
2
3
4
5
6
7
9
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
30
1
2
08 mei
08/05/2013    
12:30
De Landelijke ME informatiedag 2013 vindt plaats op woensdag 8 mei in restaurant De Molenplas te Haarlem, met deelname van Prof. Hemmo Drexhage (immunoloog), Frans [...]
Wetenschap voor Patiënten: afl. 19. Subgroepen patiënten (Prof. De Meirleir)
10/05/2013    
09:00
Vrijdag 10 mei is vanaf 9 uur de negentiende uitzending met Kenny de Meirleir te bekijken. Het thema van deze uitzending is: Subgroepen patiëntenbehandelde vragenWil [...]
Kees Kooman en zijn boek over ME  op de radio (Tros Nieuwsshow en BNR Nieuwsradio)
11/05/2013    
08:30
Kees Kooman, onderzoeksjournalist en auteur van het boek 'Gebroken Leven: de ontwrichtende ziekte ME/CVS' is op zaterdag 11 mei te gast in de TROS Nieuwsshow [...]
WUCB organiseert ME, CVS en fibromyalgie werelddagcampagne
11/05/2013    
Hele dag
Wereldbewustmakingsdag voor ME Editie 2013 (De actiedag in het kader van 12 mei gaat om praktische redenen dit jaar door op zaterdag 11 mei!) Op [...]
12 mei Wereld ME-dag Benefiet (NL)
12/05/2013    
13:00
Net als vorig jaar organiseert Sonja Silva een Benefietdag speciaal voor ME-patiënten, partners, vrienden en familie. LIEVE ME VRIENDEN,   VANAF NU KUN JE KAARTEN [...]
Wetenschap voor Patiënten: afl. 20. Zin en onzin van testen (Prof. De Meirleir)
24/05/2013    
09:00
Vrijdag 24 mei is vanaf 9 uur de negentiende uitzending met Kenny de Meirleir te bekijken. Het thema van deze uitzending is: Zin en onzin [...]
29 mei
29/05/2013    
20:30
Volgens nog onbevestigde berichten zal De Vijfde Dag op woensdag 29 mei om 20.25 uur waarschijnlijk uitgebreid aandacht besteden aan ME/CVS (Nederland 2). De ME/CVS [...]
Invest in ME 8th International Congres (London)
31/05/2013    
09:00
Invest in ME organiseert dit jaar op 31 mei in Londen haar 8e internationale congres met als thema "Infection, Immunity and ME: Mainstreaming ME Research". [...]
Evenement op 08/05/2013
Evenement op 12/05/2013
Evenement op 29/05/2013
Evenement op 31/05/2013