Bron:

| 14280 x gelezen

Persbericht

20 februari 2013 – Vandaag is de richtlijn Diagnose, behandeling, begeleiding en beoordeling van patiënten met het chronisch vermoeidheidssyndroom (CVS) gepresenteerd door de adviesorganisatie CBO. Deze nieuwe richtlijn wordt niet gedragen door patiënten en het bestuur van de ME/CVS Stichting Nederland heeft eerder al besloten de conceptrichtlijn niet te autoriseren. Ook de Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid heeft zich tegen de richtlijn uitgesproken. Beide organisaties zullen een klacht indienen bij de opdrachtgever.

De ME/CVS Stichting en de Steungroep zijn voorstander van een nationale richtlijn. Dit omdat een richtlijn erkenning betekent. Daarnaast is een richtlijn een basis voor behandeling. Een basis die steeds kan worden aangepast bij nieuwe ontwikkelingen.

Maar de huidige richtlijn geeft een onjuist beeld van de ziekte, bevat geen aanbevelingen over medicijngebruik ter bestrijding van symptomen en biedt uitsluitend een specifieke vorm van cognitieve gedragstherapie (CGT) aan als behandelvorm. Bovendien zijn de kennis, ervaringen en voorkeuren van patiënten niet in de aanbevelingen van de richtlijn tot uiting gekomen. Daardoor biedt deze onvoldoende tegenwicht aan vooroordelen en bagatellisering.

Voorafgaand aan haar besluit hebben beide patiëntenorganisaties de meningen van zowel de eigen achterban als patiënten en belanghebbenden daarbuiten gepeild. Tot zelfs na de autorisatiefase is er alles aan gedaan om in de aanbevelingen alsnog rekening te houden met de behoeften van de patiënten. Helaas zonder resultaat.

Voor het verbeteren van de situatie van patiënten ontbreken in de richtlijn belangrijke aanbevelingen op het gebied van de diagnostiek, farmacologische behandelingen en andere psychologische begeleiding dan CGT.

De patiëntenorganisaties hopen dat de zich snel opeenvolgende ontwikkelingen in met name het buitenland, aanleiding zijn binnen afzienbare tijd een herzieningstraject te starten. De organisaties zullen deze ontwikkelingen nauwgezet volgen en wanneer de tijd daar is, als participerende organisaties, een verzoek tot herziening in te dienen.

Het doel voor beide patiëntenorganisaties blijft een richtlijn die bijdraagt aan de nodige verbetering van de diagnostiek, medische zorg, beoordeling en begeleiding van ME/CVS-patiënten. Een richtlijn die werkt.

De ME/CVS-Stichting Nederland behartigt de belangen van mensen met ME/CVS op het gebied van medisch en sociaal maatschappelijke zorg.

De Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid behartigt de belangen van ME en CVS-patiënten op het gebied van participatie: werk, inkomen, onderwijs en voorzieningen.


De te betreuren richtlijn kan gedownload worden op:

http://www.diliguide.nl/document/3435/chronisch-vermoeidheidssyndroom.html 


Gedegen (onderbouwde) commentaar door Frank Twisk, evenals verwijzingen naar media:

http://www.hetalternatief.org/Richtlijn%20CVS%20CBO%202013%201099.htm

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
28/11/2026
16:00 - 18:00
Theatervoorstelling Rodéo van Léa Drouet
02/12/2026
19:30 - 22:00
Masterclass PAIS voor artsen
14/12/2026
19:30 - 22:00
Masterclass PAIS voor artsen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
21
23
24
25
26
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Landelijke ME informatiedag 2011
12/05/2011    
10:00
Landelijke ME informatiedag 2011 Plaats Cultuur- en Congrescentrum ANTROPIA, Hoofdstraat 8, 3972 LA  Driebergen (vlakbij het treinstation Driebergen/Zeist) Tijdstip Donderdag 12 mei 10.00 - 16.00 uur [...]
Invest in ME Pre-Conferentie over wetenschap, politiek en ME
19/05/2011    
18:00
Pre-conference Presentation Evening Science, Politics,...and ME A translantic view of the influence and effects of politics on research, media and healthcare Welcome to a pre-conference [...]
6e Invest in ME Conference - The Way Forward for ME - A case for Clinical Trials
20/05/2011    
Hele dag
The 6th Invest in MEInternational ME/CFS Conference 2011 The Way Forward for ME - A Case for Clinical Trials Dit is reeds de zesde jaarlijkse [...]
Toneelstuk over ME: 'Emilie'
20/05/2011    
20:30
Toneelvereniging Den Ballon brengt u 'Emilie', een verhaal over een 18-jarig meisje met ME/CVS en Fibromyalgie. Het centrale personage voelt zich steeds zieker worden maar [...]
Toneelstuk over ME: 'Emilie'
22/05/2011    
14:00
Toneelvereniging Den Ballon brengt u 'Emilie', een verhaal over een 18-jarig meisje met ME/CVS en Fibromyalgie. Het centrale personage voelt zich steeds zieker worden maar [...]
27 mei
27/05/2011    
14:00
PROGRAMMA De wetenschappelijke stand van zaken betreffende ME/CVS. Prof. Dr. Michael Maes: over de biomedische verklaring voor ME/CVS. Frank Twisk MBA: CBT en GET als [...]
05 jun
05/06/2011    
Hele dag
 On behalf of the organizing committee of the 15th International Conference on Human Retrovirology: HTLV and Related Retroviruses, we would like to invite you to [...]
Evenement op 12/05/2011
Evenement op 22/05/2011