Bron:

| 1641 x gelezen

Onderzoekers

Mauricio Arcos-Burgos, Jorge I Vélez, Mauricio Arcos-Holzinger, Claudio Mastronardi, Mario A Isaza-Ruget, Donald P Lewis, Hardip Patel, Brett A Lidbury

Instellingen

University of Antioquia, Medellín, Colombia; The Australian National University, Canberra, Australia

Publicatie

Diagnostics, 2025; 15(12):1542

Financiering

Gefinancierd door ME Research UK, met verdere steun van de Harold Stannett Williams–Judith J Mason Foundation (Australië)

Belangrijkste bevindingen

  • Varianten in een aantal genen bleken significant geassocieerd met ME/cvs.
  • Deze genen zijn betrokken bij verschillende processen in de hersenen, waaronder de aanmaak van nieuwe neuronen, en zijn in verband gebracht met het ontstaan ​​van neurologische aandoeningen.
  • Er is meer onderzoek nodig om de implicaties voor ons begrip van de biologie van ME/cvs te onderzoeken.

Over de studie

Verschillende studies hebben genetische factoren geïdentificeerd die verband houden met ME/cvs, waarbij genen betrokken zijn die een rol spelen bij infecties, auto-immuniteit en neuro-endocriene functies. Het bleek echter lastig om deze resultaten in alle studies te reproduceren.

Het genoom van een individu (een complete set van diens DNA) kan snel worden geanalyseerd op basis van een enkel weefselmonster met behulp van machinale automatisering. Dankzij deze technologie kunnen er bij veel verschillende ziekten genoomwijde associatiestudies worden uitgevoerd, waaronder de DecodeME-studie bij ME/cvs.

Ondanks de uitdagingen die dit soort studies met zich meebrengen – waaronder het verkrijgen van toegang tot grote aantallen goed gedefinieerde en klinisch beoordeelde patiënten – vormen ze een belangrijk onderdeel van het ontdekken van de onderliggende oorzaken van de ziekte.

Prof. Brett Lidbury van de Australian National University in Canberra en collega’s van verschillende andere centra in Australië en Colombia voeren een lopend programma uit om biomarkers voor ME/cvs te vinden met behulp van verschillende bronnen: bio-informatica, genetica en pathologische testen.

Wat hebben ze gedaan?

In dit artikel in het tijdschrift Diagnostics presenteert het team een whole exome sequencing-analyse (WES-analyse: alle delen van genen die instructies geven voor het aanmaken van eiwitten) van 77 mensen met ME/cvs.

Belangrijk is dat alle deelnemers werden beoordeeld, gediagnosticeerd en ondersteund in een gespecialiseerde ME/cvs-kliniek door clinici met uitgebreide ervaring in de zorg voor ME/cvs-patiënten, waarbij uitsluitend de Canadese consensuscriteria – Internationale consensuscriteria (ICC) voor diagnose werden gebruikt.

Als onderdeel van hun beoordeling werd de ernst van de symptomen geanalyseerd met behulp van een aantal instrumenten, waaronder metingen van vermoeidheid, slaapstoornissen, depressie en angst.

DNA-monsters van ME/cvs-patiënten en controlegroepen werden geëvalueerd met behulp van next-generation sequencing, bio-informatica-analyse en genoomwijde analyse om genetische varianten te identificeren die verband houden met ME/cvs.

Bovendien werden alle positieve associaties vervolgens getest in een onafhankelijk cohort van patiënten, om ervoor te zorgen dat de bevindingen konden worden gerepliceerd.

Wat hebben ze gevonden?

Varianten in een aantal genen waren significant geassocieerd met ME/cvs, in vergelijking met een vergelijkbare populatie.

Hieronder bevonden zich genen die behoren tot de Neuroblastoma Breakpoint Family, met name NBPF1, NBPF10 en NBPF16. Deze genen zijn betrokken bij verschillende processen in de hersenen – waaronder de aanmaak van nieuwe neuronen in de hersenschors – en bij de ontwikkeling van neuroblastoom, een vorm van kanker die het zenuwweefsel aantast. Interessant is dat varianten in deze genen ook in verband zijn gebracht met verschillende neurologische aandoeningen.

Andere genetische varianten die verband houden met ME/cvs, werden onder meer aangetroffen in de genen ATR, RSPH10B, ADGRE5-CD97 en NTRK2.

Belangrijk is dat veel van deze bevindingen werden ondersteund door analyses in een onafhankelijke groep patiënten, en de onderzoekers benadrukken dat er verder onderzoek nodig is om de implicaties ervan voor de ontwikkeling van ME/cvs te onderzoeken.

© ME Research UK, 29 september 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

Arcos-Burgos, M., Arcos-Holzinger, M., Mastronardi, C., Isaza-Ruget, M. A., Vélez, J. I., Lewis, D. P., Patel, H., & Lidbury, B. A. (2025). Neurodevelopment Genes Encoding Olduvai Domains Link Myalgic Encephalomyelitis to Neuropsychiatric Disorders. Diagnostics15(12), 1542. https://doi.org/10.3390/diagnostics15121542

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
15/03/2026
14:00 - 18:00
Ligbetoging Not Recovered Belgium te Brussel
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
29
30
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
17
18
20
21
22
23
24
25
27
28
29
31
28 sep
28/09/2010    
13:00
Groningen / Bunnik, 28 juni 2010                     Persbericht / uitnodiging De Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid en de Whiplash Stichting Nederland  organiseren op 28 september in Utrecht: [...]
08 okt
08/10/2010    
09:00
CVS: eindelijk bewezen? Uitzending van 8 oktober 2010   Over het Chronisch Vermoeidheidssyndroom bestaat al jarenlang een twee­strijd tussen twee kampen. Het ene kamp ziet [...]
09 okt
09/10/2010    
09:30
Zaterdag 9 oktober 2010: CONGRES VZW WHIPLASH: UZA te Edegem   Voormiddag 9.30 uur: deuren open en gelegenheid tot drinken van koffie, thee, ... Moderator: [...]
16 okt
16/10/2010    
14:00
Download de folder HIER. Het chronisch vermoeidheidssyndroom (CVS) staat bekend als een ernstige, vaak invaliderende aandoening met meerdere symptomen. De Liberale Mutualiteit West-Vlaanderen heeft sinds [...]
19 okt
19/10/2010    
19:30
 Een alternatief antwoord op de nieuwste ontwikkelingen Door Dr. Pieter Lanoye   Dinsdag 12 oktober 2010 (Schilde) Dinsdag 19 oktober 2010 (Genk) Dinsdag 26 oktober [...]
26 okt
26/10/2010    
19:30
Een alternatief antwoord op de nieuwste ontwikkelingen Door Dr. Pieter Lanoye Dinsdag 12 oktober 2010 (Schilde) Dinsdag 19 oktober 2010 (Genk) Dinsdag 26 oktober 2010 [...]
Congres: 25 jaar ME/CVS
30/10/2010    
09:00
Tijdens dit 5e congres 'Voeding & Psyche' staat het chronisch vermoeidheidssyndroom (ME/CVS) centraal. Dit vanwege de stormachtige ontwikkelingen sinds de publicatie over een mogelijke relatie [...]
Evenement op 28/09/2010
Evenement op 08/10/2010
Evenement op 09/10/2010
09 okt
9 okt 10
Evenement op 16/10/2010
16 okt
Evenement op 30/10/2010