Bron:

| 2844 x gelezen

Dit artikel, gepubliceerd op 3 maart 2025 in ‘Science Reports’, vergeleek hoe het hersenvocht bij mensen met Myalgische Encefalomyelitis/ Chronischevermoeidheidssyndroom (ME/cvs) en gezonde maar sedentaire mensen verandert voor en na inspanning. Het toonde significante verschillen aan in de hersenchemie bij mensen met ME/cvs, wat suggereert dat mensen met ME problemen hebben met de energieproductie in de hersenen en het behoud van gezonde zenuwbedekkingen.

Baraniuk, J.N.

Samenvatting van het artikel

  • De onderzoekers bestudeerden de vloeistof rond de hersenen en wervelkolom (cerebrospinaal vocht genoemd) bij mensen met ME/cvs en vergeleken dit met gezonde mensen die weinig bewegen. Ze controleerden hoe de vloeistof veranderde voor en na de inspanning. Ze vonden enkele belangrijke verschillen in de hersenchemie van mensen met ME/cvs:

    • Hogere niveaus van een stof genaamd serine, die helpt bij het maken van eiwitten en vetten die nodig zijn voor de hersencellen.
    • Lagere niveaus van bepaalde vitaminen en chemicaliën (zoals 5-methyltetrahydrofolaat) die helpen bij de energieproductie en het behoud van gezonde cellen.
    • Problemen met hoe het lichaam aminozuren (de bouwstenen van eiwitten) en bepaalde vetten die zenuwen beschermen (zoals sfingomyeline), verwerkt.
    • Na inspanning verbruikten mensen met ME/cvs meer voedingsstoffen, terwijl gezonde mensen juist meer produceerden.
  • Deze verschillen suggereren dat mensen met ME/cvs problemen zouden kunnen hebben met de energieproductie in de hersenen en het behoud van gezonde zenuwbedekkingen (myeline). De bevindingen zouden kunnen helpen verklaren waarom mensen met ME/cvs zulke ernstige uitputting en andere symptomen ervaren na zelfs kleine hoeveelheden activiteit.

Uittreksels

“De nieuwe bevindingen genereren nieuwe hypotheses met betrekking tot het serine-folaat-glycine één-koolstof en serine-fosfolipidenmetabolisme, verhoging van eindproducten van katabole reactiepaden, verschuivingen in folaat, thiamine en andere vitaminen bij inspanning, en veranderingen in sfingomyelines die kunnen wijzen op myeline- en wittestofdisfunctie bij ME/cvs. De huidige resultaten kunnen worden gebruikt om toekomstige bevestigende onderzoeken van het cerebrospinaal vloeistofmetaboloom bij ME/cvs te ondersteunen.”

Commentaar ME Association

Er staat duidelijk veel complexe wetenschap in deze onderzoekspaper en we weten al uit eerder onderzoek met analyses van het hersenvocht (CSV) door Natelson et al. dat er afwijkingen, waaronder verhoogde aantallen witte bloedcellen, aanwezig kunnen zijn bij mensen met ME/cvs.

Deze bevindingen zijn interessant en zijn mogelijk belangrijke indicatoren van problemen in sommige van de chemische routes die gekoppeld zijn aan ontsteking, zenuwcelherstel en zelfs malaise na inspanning (PEM) bij ME/cvs.

Ze moeten echter worden herhaald in grotere studies en gevalideerd door andere onafhankelijke onderzoeksgroepen voordat er definitieve conclusies kunnen worden getrokken.

Dit is geen gemakkelijke taak, aangezien het afnemen van cerebrospinaal vocht (CSV) een procedure is die normaal gesproken niet wordt uitgevoerd bij mensen met ME/cvs en die onaangename bijwerkingen kan veroorzaken.

Shepherd

Dr. Charles Shepherd,

Trustee en Medisch Ere-adviseur van de ME Association,
Lid van de ME/cvs-richtlijncommissie van NICE uit 2018-2021,
Lid van de Chief Medical Officer’s Werkgroep ME/cvs-Werkgroep uit 2002

© ME Association, 4 maart 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

Baraniuk, J.N. Cerebrospinal fluid metabolomics, lipidomics and serine pathway dysfunction in myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndroome (ME/CFS). Sci Rep 15, 7381 (2025). https://doi.org/10.1038/s41598-025-91324-1

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
15/03/2026
14:00 - 18:00
Ligbetoging Not Recovered Belgium te Brussel
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
29
30
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
17
18
20
21
22
23
24
25
27
28
29
31
28 sep
28/09/2010    
13:00
Groningen / Bunnik, 28 juni 2010                     Persbericht / uitnodiging De Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid en de Whiplash Stichting Nederland  organiseren op 28 september in Utrecht: [...]
08 okt
08/10/2010    
09:00
CVS: eindelijk bewezen? Uitzending van 8 oktober 2010   Over het Chronisch Vermoeidheidssyndroom bestaat al jarenlang een twee­strijd tussen twee kampen. Het ene kamp ziet [...]
09 okt
09/10/2010    
09:30
Zaterdag 9 oktober 2010: CONGRES VZW WHIPLASH: UZA te Edegem   Voormiddag 9.30 uur: deuren open en gelegenheid tot drinken van koffie, thee, ... Moderator: [...]
16 okt
16/10/2010    
14:00
Download de folder HIER. Het chronisch vermoeidheidssyndroom (CVS) staat bekend als een ernstige, vaak invaliderende aandoening met meerdere symptomen. De Liberale Mutualiteit West-Vlaanderen heeft sinds [...]
19 okt
19/10/2010    
19:30
 Een alternatief antwoord op de nieuwste ontwikkelingen Door Dr. Pieter Lanoye   Dinsdag 12 oktober 2010 (Schilde) Dinsdag 19 oktober 2010 (Genk) Dinsdag 26 oktober [...]
26 okt
26/10/2010    
19:30
Een alternatief antwoord op de nieuwste ontwikkelingen Door Dr. Pieter Lanoye Dinsdag 12 oktober 2010 (Schilde) Dinsdag 19 oktober 2010 (Genk) Dinsdag 26 oktober 2010 [...]
Congres: 25 jaar ME/CVS
30/10/2010    
09:00
Tijdens dit 5e congres 'Voeding & Psyche' staat het chronisch vermoeidheidssyndroom (ME/CVS) centraal. Dit vanwege de stormachtige ontwikkelingen sinds de publicatie over een mogelijke relatie [...]
Evenement op 28/09/2010
Evenement op 08/10/2010
Evenement op 09/10/2010
09 okt
9 okt 10
Evenement op 16/10/2010
16 okt
Evenement op 30/10/2010