Bron:

| 237 x gelezen

Eerder deze week bracht ME Research UK een artikel onder de aandacht dat, ondanks de kleine steekproef, suggereerde dat mensen met ME/cvs mogelijk een ontregeling van de hypothalamus-hypofyse-bijnieras (HPA) hebben. De HPA speelt met name een cruciale rol bij het reguleren van stressreacties, immuunfunctie en energieproductie en -verbruik (metabolisme) – allemaal systemen die in verband zijn gebracht met de ziektemechanismen van ME/cvs.

Een review van onderzoeker Noé López-Amador, gepubliceerd in het tijdschrift “Exploration of Neuroprotective Therapy”, heeft de potentiële rol die disfunctie van de HPA-as kan spelen bij ME/cvs gedetailleerder onderzocht – met name met betrekking tot het orexinesysteem dat de HPA-as coördineert en een cruciale rol speelt bij het reguleren van waakzaamheid, energiemetabolisme en eetlust.

Uit de review, waarin de bevindingen van 27 studies werden overwogen, bleek dat ‘steeds meer bewijsmateriaal een overkoepelend model ondersteunt waarin disfunctie van de hypothalamus en orexinerge disfunctie aanzienlijk bijdraagt ​​aan de kernkenmerken van ME/cvs’.

In de review werden drie belangrijke observaties gedaan:

  • Beeldvormende studies tonen afwijkingen in de hersenen aan bij mensen met ME/cvs die verband houden met de ernst van de symptomen – een bevinding die ook wordt aangetoond door onderzoek uitgevoerd door Kiran Thapaliya en collega’s in Australië, gefinancierd door ME Research UK.
  • Verminderde activiteit van de HPA-as en de daarmee gepaard gaande hormonale disbalans kunnen vermoeidheid in stand houden.
  • Een ontregeling van het orexinesysteem zou “de waakzaamheid en energieregulatie verder kunnen aantasten, wat mogelijk ontstekingen en immuunstoornissen verergert”.

Net als in de review met betrekking tot biologische afwijkingen bij ME/cvs en long covid door prof. Anthony Komaroff en prof. Robert Dantzer, en in een artikel van Jente Van Campenhout, een PhD-student die werkt aan onderzoek gefinancierd door ME Research UK, suggereerde de auteur dat feedbacklussen – of vicieuze cirkels – tussen deze biologische afwijkingen een rol kunnen spelen bij het aanhouden van symptomen bij ME/cvs.

Beperkingen van het onderzoek in de review, die de auteur erkent, zijn onder meer het overwicht van studies die een momentopname bekijken (crosssectionele studies) in plaats van studies die deelnemers in de loop van de tijd volgen (longitudinale studies). Dit betekent dat het onmogelijk is om te bepalen of een disfunctie van de HPA-as en orexine kan leiden tot de symptomen van ME/cvs, of dat ziektemechanismen van ME/cvs disfunctie in deze systemen kunnen veroorzaken.

Interessant genoeg besprak prof. Jarred Younger in zijn videoserie ook orexine en ME/cvs. Hij stelde dat problemen met orexine in theorie zeker tot de symptomen van de ziekte zouden kunnen leiden. Er is echter meer hoogwaardig onderzoek nodig om definitieve conclusies te kunnen trekken.

© ME Research UK, 29 augustus 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.


Citeren?

López-Amador N. An integrative review on the orexin system and hypothalamic dysfunction in myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome: implications for precision medicine. Explor Neuroprot Ther. 2025;5:1004112. https://doi.org/10.37349/ent.2025.1004112

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
26
28
29
30
1
09 nov
09/11/2024    
14:30 - 15:30
??????? ?????????? - Wat is het? - Hoe komt het dat patiënten met chronische, nauwelijks zichtbare en wisselende aandoeningen er zo vaak mee te maken [...]
Quiz t.v.v. biomedisch onderzoek naar Long Covid, ME/cvs, POTS en Lyme
10/11/2024    
14:00 - 20:00
Waarom deze quiz wordt georganiseerdOngeveer 100.000 personen in België lijden aan de postinfectieuze aandoeningen Long Covid, ME-CVS, POTS en Lyme. De meerderheid situeert zich in [...]
15 nov
15/11/2024    
Hele dag
https://twitter.com/surf4children/status/1754979238300561614
16 nov
16/11/2024    
11:00 - 16:00
Op de wintermarkt van Heelwijk in Heesch (Nederland) staat Yvonne met een kraampje. Ze heeft het afgelopen jaar prachtige werkjes gemaakt, met de hulp van [...]
25 nov
25/11/2024    
19:00 - 21:00
Welkom bij onze webinar over epigenetica en zijn rol bij ME/CVS en fibromyalgie. We beginnen met een eenvoudige uitleg van wat epigenetica is en hoe [...]
27 nov
27/11/2024    
20:00 - 21:00
Goed dat er een webinar wordt georganiseerd over long covidklachten in de huisartsenpraktijk. PEM en POTS en de begeleiding van de patiënt staan hierbij centraal. Patiënten [...]
Evenement op 09/11/2024
Evenement op 15/11/2024
Evenement op 16/11/2024
Evenement op 25/11/2024
Evenement op 27/11/2024
Datum/Tijd Evenement
30/11/2025
Hele dag
PAIS-protest in Den Haag
Recente Links