Bron:

| 25867 x gelezen

Zicht bij ME/cvs

Terwijl de kenmerkende symptomen van ME/cvs vermoeidheid, pijn, postexertionele malaise en niet-verkwikkende slaap zijn, ervaren lijders ook veel andere, minder bekende symptomen zoals problemen met het gezichtsvermogen. Deze kunnen een impact hebben op veel aspecten van het dagelijks leven.

Mensen met ME/cvs hebben het vaak over een afkeer van fel licht of zelfs normaal daglicht. Dergelijke symptomen kunnen vallen onder de overkoepelende term ‘zintuiglijke overbelasting’, en verklaren waarom veel patiënten niet naar buiten gaan als de zon volop schijnt, of gebieden vermijden met veel visuele prikkels zoals stadscentra en winkels met felle lichten of harde geluiden.

In een door ME Research UK gefinancierd project vonden Dr. Claire Hutchinson en collega’s van de Universiteit van Leicester objectieve bewijzen van visusgerelateerde leesproblemen bij een cohort ME/cvs-patiënten. De patiënten hadden een tragere leessnelheid dan gezonde controlepersonen en waren minder goed in staat om zich te concentreren op een doel terwijl ze andere informatie negeerden (zie het schema hieronder).

Het werk leidde tot een publicatie in Frontiers in Psychology in 2018 die meer dan 10.000 keer is bekeken.

De bevindingen bouwden ook voort op ander onderzoek van de groep waarin oogpijn en gevoeligheid voor fel licht werden gemeld, en het resultaat van hun studies waaruit bleek dat ME/cvs-patiënten moeite hebben om zich te concentreren op één object terwijl ze irrelevante informatie negeren, traag zijn in het verschuiven van de aandacht tussen objecten, trager zijn dan normaal en minder nauwkeurig in hun oogbewegingen, en kwetsbaar zijn voor patroongerelateerde visuele stress.

De onderzoekers konden niet zeggen wat de primaire oorzaak was van de verschillen tussen ME/cvs-patiënten en gezonde controles, maar gevoeligheid voor fel licht en vertraagde aandacht en oogbewegingen suggereren mogelijke inflammatoire processen die het neurale netwerk beïnvloeden.

Gezichtsvermogen bij COVID-19

Meer recent werd in een Braziliaanse studie bij ongeveer een kwart van de mensen na een milde COVID-19-infectie aantoonbare gezichtsstoornissen vastgesteld. Deze symptomen waren mogelijk geassocieerd met veranderingen in de resultaten van moleculaire en structurele beeldvorming van de hersenen.

Bovendien werden elf immuunbiomarkers opwaarts gereguleerd bij patiënten met zichtklachten, wat de omvang van de immuunrespons na COVID aantoont. De auteurs zeggen dat hun studie bewijs levert van een neuro-inflammatoire belasting die cognitieve stoornissen veroorzaakt.

Begrijpen waarom sommige patiënten relatief ongeschonden uit COVID komen, terwijl anderen neurobiologische veranderingen ondervinden, zal de sleutel zijn tot toekomstig onderzoek op dit gebied.

Wat betekent dit voor ME/cvs?

We weten dat virussen zoals het Epstein-Barrvirus betrokken zijn als een potentiële trigger voor ME/cvs. Virussen kunnen het centrale zenuwstelsel binnendringen en een ontstekingsreactie opwekken als het immuunsysteem probeert het virus te bestrijden of onder controle te houden.

De afkeer van fel licht, visuele klachten en hersenmist die mensen met ME/cvs ervaren, zijn waarschijnlijk het gevolg van een laaggradige ontsteking van de hersenen, die de biochemie van de hersenen kan veranderen en de normale neurale verwerking kan verstoren.

De identificatie van dit fenomeen bij COVID-patiënten zou wel eens een verklaring kunnen bieden voor sommige van de door ME/cvs-patiënten gemelde symptomen.

Het ontstaan van gezichts- en cognitieve stoornissen na een COVID-19-infectie suggereert een gemeenschappelijk reactiepad dat door virale infecties in gang kan worden gezet, en het centrale kenmerk hiervan is neurologische inflammatie, waaraan dus meer aandacht moet worden besteed.

COVID-19 heeft aanzienlijke financiering ontvangen van de Britse regering en staat wereldwijd hoog op de onderzoeksagenda. Naarmate onderzoekers de biologische mechanismen beginnen te ontrafelen die de post-COVID-symptomen weerspiegelen, zal dit waarschijnlijk ook ten goede komen aan mensen die aan ME/cvs lijden.

Niet alleen zullen artsen een beter inzicht krijgen in de soorten symptomen die ME/cvs-patiënten ervaren, er is ook een grotere kans op de ontwikkeling van potentiële behandelingen die kunnen worden gebruikt bij de behandeling van zowel COVID-19 als ME/cvs.

© ME Research UK, 28 juli 2022. Vertaling Zuiderzon, redactie NAHdine, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Geen Evenementen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
28
29
30
1
2
3
4
6
8
9
11
13
16
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
31
1
WvP college: Veelbelovende ontdekkingen en onderzoeken (Dr. Shepherd)
05/05/2014    
Hele dag
Maandag 5 mei 2014 is het 41e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 41:  Veelbelovende ontdekkingen en [...]
Symposium over CVS - Valkuilen bij de diagnose
07/05/2014    
19:00
Beste lotgenoten, sympathisanten, Op woensdag 7 mei 2014 organiseert de WUCB een symposium over CVS in het kader van de jaarlijkse wereldbewustmakingsdag voor ME, CVS [...]
3e Wereld ME-dag Benefiet
10/05/2014    
Hele dag
Bericht van Sonja Silva, aankondiging 3e Wereld ME-dag Benefiet Lieve allemaal! Dit jaar vieren we WERELD ME DAG op 10 mei!  Nu al goed nieuws! [...]
12 mei
12/05/2014    
12:30
Aankondiging De Landelijke ME informatiedag 2014 vindt plaats op maandag 12 mei te Utrecht. Op deze dag wordt onder meer het preconcept van de Multidisciplinaire [...]
12 mei
12/05/2014    
21:00
Zet vast de wekker! Maandag 12 mei – Wereld ME-dag - om 9 uur ’s avonds. Een bijzondere uitzending van de Thrive Show, met prof. [...]
14 mei
14/05/2014    
14:45
Deze vergadering moet nog plaatsvinden Gesprek Burgerinitiatief Erken MEConvocatie gesprek met initiatiefnemers van het Burgerinitiatief Erken ME - 14 mei 2014 - 14.45-15.45 uur(PDF) 14 [...]
WvP college: Chatsessie. Veelbelovende ontdekkingen en onderzoeken (Dr. Shepherd)
15/05/2014    
17:00
Maandag 5 mei 2014 is het 41e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 41:  Veelbelovende ontdekkingen en [...]
17 mei
17/05/2014    
14:00
Een flash mob als ludiek evenement om de problematiek rond de chronische ziekte van Lyme in de aandacht te brengen. Dresscode:" lymegroenish" Beste mensen, We [...]
17 mei
17/05/2014    
14:00
Beste mensen, Bij deze willen wij graag de locatie bekend maken. Dit jaar zal het Nederlands Lyme Protest gehouden gaan worden in EINDHOVEN ! We [...]
WvP college: Stand van zaken betreffende ME (Dr. Shepherd)
19/05/2014    
Hele dag
Maandag 19 mei 2014 is het 42e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 42:  Stand van zaken [...]
WvP college: Chatsessie. Stand van zaken betreffende ME (Dr. Shepherd)
22/05/2014    
17:00
Maandag 19 mei 2014 is het 41e college met Dr. Charles Shepherd te bekijken. De thema's van deze uitzendingen zijn: College 42:  Stand van zaken [...]
Invest in ME 2014: Synergising Research into ME
30/05/2014    
Hele dag
Op 30 mei 2014 vindt in Londen de 9e internationale Invest in ME-conferentie plaats. Het motto van de conferentie luidt: synergie (samenvoegen) van onderzoek naar [...]
Evenement op 07/05/2014
Evenement op 10/05/2014
Evenement op 12/05/2014
Evenement op 14/05/2014
Evenement op 17/05/2014
Evenement op 30/05/2014