Bron:

| 16729 x gelezen

Leicester University, 12 mei 2020

Op Wereld ME-dag (dinsdag 12 mei 2020) hebben onderzoekers aan de University of Leicester gewaarschuwd dat tot een op tien patiënten die het coronavirus gehad hebben, een hoger risico zouden kunnen lopen op het ontwikkelen van Myalgische Encefalomyelitis (ME).

Op Wereld ME-dag (dinsdag 12 mei 2020) hebben onderzoekers aan de University of Leicester gewaarschuwd dat tot een op tien patiënten die het coronavirus gehad hebben, een hoger risico zouden kunnen lopen op het ontwikkelen van Myalgische Encefalomyelitis (ME).

Uit eerdere studies met patiënten met Epstein-Barr en SARS werd geschat dat één op tien mensen (10%) herstellende van COVID-19 ME zou kunnen ontwikkelen. Hoewel de exacte oorzaken van alle gevallen van ME niet bekend zijn, wordt vaak een virale infectie geïdentificeerd als trigger.

Als onderdeel van hun revalidatie kunnen patiënten die ernstig ziek geweest zijn door COVID-19 kinesitherapie/fysiotherapie nodig hebben, en dus kunnen kinesitherapeuten/fysiotherapeuten een integrale rol spelen bij het opsporen van de eerste tekenen van de ziekte bij patiënten.

Dr. Nicola Clague-Baker, universitair hoofddocent aan de School of Allied Health Professions aan de University of Leicester zegt: “de link tussen een ernstige virale infectie en ME is duidelijk, zoals blijkt uit de eerdere uitbraken van SARS en Epstein-Barr, die een overeenkomstige stijging van 8-10 % zagen in het aantal patiënten gediagnosticeerd met ME.

“Tijdens de nationale COVID-19-crisis zullen veel kinesitherapeuten/fysiotherapeuten overgeplaatst zijn naar diensten in de frontlinie, maar mettertijd zal onze aandacht verschuiven naar de revalidatie van patiënten die ernstig ziek waren door het coronavirus.

“Nu is het tijd voor kinesitherapeuten/fysiotherapeuten om hun bewustzijn van deze ernstige complicatie van virale infectie, te vergroten. ME ontwikkelt zich uit postviraal vermoeidheidssyndroom en wordt gewoonlijk gediagnosticeerd tussen vier en vijf maanden na de start van de virale infectie.”

ME treft momenteel 250.000 mensen in het VK en veroorzaakt een ernstige mate van invaliditeit die vaak aandoeningen zoals hart- en vaatziekten of kanker overtreft. Ongeveer 25 % van de patiënten zijn volledig bedgebonden, met een symptoomduur die oneindig kan aanhouden.

Een bepalend kenmerk van ME is postexertionele malaise (PEM), die gekenmerkt wordt door een reeks symptomen, waaronder koorts, spierpijn, hoofdpijn, gevoeligheden, vermoeidheid en duizeligheid. PEM wordt uitgelokt door fysieke of cognitieve inspanning, die niet meer hoeft te zijn dan het nemen van een douche of het praten met een familielid, en het kan dagen, weken of zelfs maanden duren. PEM kan zich tot 24-48 uur na inspanning manifesteren, dus het is niet altijd duidelijk welke activiteit de trigger was.

De uitdaging voor kinesitherapeuten/fysiotherapeuten die werken aan het revalideren van COVID-19-overlevers, is om te identificeren wie symptomen van ME begint te vertonen zodat ze hun aanpak kunnen aanpassen om uitlokking van PEM en verergering van de aandoening te vermijden.

Dr. Clague-Baker beveelt aan om te zoeken naar indicatoren die erop duiden dat het dagelijks leven van de patiënt veranderd is, bijvoorbeeld dat ze weer aan het werk zijn maar nu hun weekends moeten gebruiken om te herstellen of dat ze moeite hebben met dagelijkse taken.

Dr. Clague-Baker gaat verder: “na een periode van ziekte, zullen mensen graag herstellen en terugkeren naar hun normale activiteiten, en velen proberen symptomen te ontkennen en geloven dat ze door hun vermoeidheid ‘heen kunnen duwen’”.

“Zorgvuldige vragen en een bewustzijn van de virale infectie in hun geschiedenis kan helpen om potentiële nieuwe ME-patiënten te identificeren. Het kan enkele maanden of zelfs jaren duren voordat hun symptomen nauwkeurig zijn geïdentificeerd.”

Klinische tekenen om naar te zoeken, omvatten:

  • Postexertionele malaise
  • Aanhoudende gerapporteerde vermoeidheid die activiteitenniveaus substantieel vermindert
  • Niet-verkwikkende slaap
  • Spier- en/of gewrichtspijn
  • Cognitieve stoornissen (geheugen, aandacht, verwerken van informatie)
  • Sensorische stoornissen (fotofobie, gevoeligheid voor geluid)
  • Orthostatische intolerantie (onvermogen om houdingen tegen de zwaartekracht in te verdragen)
  • Aanhoudende griepachtige symptomen, keelpijn/zwelling van lymfeklieren

Dr. Clague-Baker is samen met collega’s van PhysiosforME, de University of Manchester en Oxford Brookes University erin geslaagd om financiering van de ME Association veilig te stellen voor een nieuwe studie die zoekt naar een nieuwe benadering in de diagnose van ME. De nieuwe studie zal het zuurstofverbruik (VO2), de hartslag, de bloeddruk, melkzuurspiegels en activiteitenniveaus van mensen met ME meten tijdens normale dagelijkse activiteiten.

© University of Leicester. Vertaling Zuiderzon, redactie NAHdine, ME-gids.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
24
25
27
29
30
1
2
3
4
5
6
WvP college: ME & POTS (Prof. Visser)
05/09/2013 - 06/09/2013    
Hele dag
Donderdag 5 september is het 24e college met Prof. Frans Visser te bekijken. Het thema van deze uitzending is: ME & POTSWil je meekijken en/of [...]
07 sep
07/09/2013    
09:00
Deze conferentie wordt georganiseert door Invintro B.V. op 7 september 2013. Op deze dag presenteren beroepsdeskundigen op het gebied van lyme een vernieuwende kijk op [...]
Rondetafel: Erken ME als neuro-immuunziekte
10/09/2013    
19:00
Een groep ME-patiënten heeft de benodigde 40.000 handtekeningen voor het indienen van een burgerinitiatief ruimschoots opgehaald. In het burgerinitiatief wordt gevraagd de ziekte Myalgische Encefalomyelitis [...]
CDC CFS Patient-Centered Outreach and Communication Activity (PCOCA) Conference Call
10/09/2013    
21:00
The next CDC Chronic Fatigue Syndrome (CFS) Patient-Centered Outreach and Communication Activity (PCOCA) Conference Call will be held at 3pm-4pm EDT, September 10, 2013. Call [...]
WvP college: ME & Bloeddoorstroming van de hersenen (Prof. Visser)
19/09/2013 - 20/09/2013    
Hele dag
Donderdag 19 september is het 25e college met Prof. Frans Visser te bekijken. Het thema van deze uitzending is: ME & Bloeddoorstroming van de hersenenWil [...]
RONDE TAFEL: "CVS/ME/OLK - Hoe verbeteren we de aanpak?" + Live Stream
19/09/2013    
09:30
PROGRAMMA 9u30 - ontvangst deelnemers 10u - Verwelkoming door Staatssecretaris John Crombez 10u15 - Zoektocht van de patiënt - Getuigenis van een patiënt - Dr. [...]
Infomoment Levenseinde
19/09/2013    
19:00
De laatste jaren is het debat rond levenseinde niet meer weg te denken in de media. Denk aan de talrijke verhalen over euthanasie die regelmatig [...]
WUCB Protestactie 'Return to Sender'
23/09/2013 - 24/09/2013    
Hele dag
WUCB Protestactie te Brussel (RIZIV) op 26 september 2013. Beste sympathisanten/activisten, Het werd reeds lang aangekondigd in nieuwsbrieven en mailings van de WUCB en nu [...]
WUCB Protestactie te Brussel (RIZIV)
26/09/2013    
13:00
WUCB Protestactie te Brussel (RIZIV) op 26 september 2013. Beste sympathisanten/activisten, Het werd reeds lang aangekondigd in nieuwsbrieven en mailings van de WUCB en nu [...]
28 sep
28/09/2013    
10:00
9.40 uur: deuren open 10 uur: welkomstwoord door de voorzitter 10.15 - 11 uur: Dr. Raf Van Paesschen "Neuromodulatie bij whiplashtrauma" - (30') en vragen [...]
WvP college: ME/cvs en neuropsychologische verschijnselen (Dr. Vollema)
03/10/2013 - 04/10/2013    
Hele dag
Donderdag 3 oktober is het 26e gastcollege met Dr. Vollema te bekijken. Het thema van deze uitzending is: ME/cvs & neuropsychologische verschijnselenWil je meekijken en/of [...]
Evenement op 05/09/2013
Evenement op 07/09/2013
Evenement op 23/09/2013
Evenement op 26/09/2013
Evenement op 28/09/2013
Datum/Tijd Evenement
23/11/2025
12:00 - 18:00
De Warmste Week: Geschenkenmarkt 2025 Wilsele
29/11/2025
09:00 - 22:00
De Warmste Week: De Warmste Dag
30/11/2025
Hele dag
PAIS-protest in Den Haag
13/12/2025
13:30 - 18:00
De Warmste Week: Warmste Kerstmarktje Gent
21/12/2025
15:00 - 17:00
De Warmste Week: Speel het Warm 2025
Recente Links