Bron:

| 22495 x gelezen

TV Oost, 28 maart 2012. Vandaag hebben we het met dokter Francis Coucke over zijn boek ‘De CVS-mythe’. De dokter vindt dat heel wat patiënten met een chronische aandoening verkeerd behandeld worden. Al jaren pleit Coucke voor een betere opleiding van de artsen in verband met CVS. 

Dr. Coucke zit in de studio samen met patiënte Lore Rumes.

Om de reportage (10min) opnieuw te bekijken, klik op link of de afbeelding hieronder

http://www.tvoost.be/nl/2012-03-28/cvs-is-een-mythe/ 

Met dank aan mjramzy.

Dr. Coucke heeft het over prestatiegeneeskunde gericht op acute geneeskunde versus geneeskunde die dieper moet zoeken bij chronische patiënten met moeilijkere vindbare problemen (hormonen, immuniteit, voeding,…).

De patiënte vertelt over deze snelle diagnoses in UZ’s: “psychosomatisch, het zit tussen je oren”. Dieper onderzoek door Dr. Coucke nadien wees echter op tekort aan productie van gammaglobulines met infecties tot gevolg. Behandeling bestaat in dat geval uit immunoglobulines, antibiotica etc.

CVS is volgens Dr. Coucke dan ook een nepdiagnose: “we vinden het niet, maar u bent chronisch moe.” Men moet zoeken naar een échte oorzaak. Mensen die psychische problemen blijken te hebben stuurt Dr. Coucke door naar de psychiater gezien hij zich bezig houdt met organische oorzaken.

Men ziet ook dat men niet verbetert in de referentiecentra. En ten einde raad komen veel patiënten dan bij Dr. Coucke terecht die dieper gaat zoeken naar een echte oorzaak.

Hij roept ook om hem zijn werk te laten doen in plaats van tegengewerkt te worden door instanties. Een mogelijk pijnpunt is allicht dat verschillende behandelingen duur zijn, maar dat geldt ook voor AIDS-behandelingen bijvoorbeeld.

Hij vergelijkt gammaglobulines met insuline voor een diabeet. Dus medicatie weigeren omdat waardes ineens te goed zijn, kan slecht uitpakken voor de immunodeficiënte patiënt wanneer een infectie zich voordoet en men weer van nul moet starten.

 

 


De CVS-mythe

Waarom onze geneeskunde zich geen raad weet met chronische ziekten

“CVS is een mythe”, zegt dr. Coucke.

“De meeste CVS-patiënten worden verkeerd behandeld en zelfs mishandeld”.

Zijn boek is dan ook een aanklacht tegen de prestatiegeneeskunde en een pleidooi voor een betere behandeling van chronisch zieken.

Omschrijving

CVS of het chronischevermoeidheidssyndroom is een van de meest voorkomende ziekten van deze tijd. Maar is het wel een ziekte? En hoe komt het dat steeds meer mensen last hebben van een onverklaarbare langdurige vermoeidheid en

spierpijnen?

Het antwoord is eenvoudig: wie niet zoekt, die vindt niet. Volgens dr. Francis Coucke zijn CVS en fibromyalgie (chronische spierpijn) slechts ‘nepdiagnoses’.

Het zijn benamingen voor klachten die veroorzaakt worden door een slecht werkend immuunsysteem, een verstoorde hormonenwerking en zieke darmen en/of onaangepaste voeding. Het goede nieuws is dat de oorzaak van CVS en FM altijd gevonden kan worden, als men er maar naar zoekt. Het probleem is dat onze artsen onvoldoende opgeleid zijn en te weinig weten over de werking van onze hormonen en ons immuunsysteem.

Auteur: Coucke, Francis (Dr.)

Uitgever: WPG Uitgevers

Jaar: 2012

ISBN: 9002240562 / 9789002240560

# Pagina’s: 256

| Bestel bij BOL.com | Bestel hier je boeken en steun de website!

De criteria om patiënten met hormonale tekorten of immuniteitsstoornissen te behandelen zijn bovendien hopeloos achterhaald, zodat het RIZIV enkel de behandeling van patiënten die in een ‘terminaal stadium’ zijn aanbeland, goedkeurt. Artsen kiezen vaak liever voor meer lucratieve specialisaties dan voor de behandeling van chronisch zieke mensen. Die patiënten vragen van de arts immers veel tijd, energie en denkwerk.

Dr. Francis Coucke (internist, endocrinoloog en geriater) is een klassiek geschoold arts en behandelt in verschillende ziekenhuizen met veel succes chronisch zieke patiënten.

Hij is bij het grote publiek vooral bekend geworden door zijn strijd tegen het RIZIV, dat zijn behandelingen aanvecht omdat hij het klassieke ‘zorgtraject’ niet volgt.

2 reacties

  1. wetenschappelijke paper?
    Hallo,

    Een boek van 20 euro is best veel geld, dus waar ik nieuwsgierig naar ben is of deze man ook een wetenschappelijke paper heeft geschreven over dit thema om zijn studie en conclusie te onderbouwen. Weet iemand dit?

    Het laatste dat ik wil is nogmaals blij gemaakt worden met een dode mus van de zoveelste kwakzalver…

  2. Dr. Coucke
    Zie zijn interview in de Artsenkrant:

    “Zelf heb ik drie jaar geleden op het Espen in Praag een poster gepubliceerd over verlaagde BCM bij cvs-patiënten.

    Of “The role of insulin tolerance test (ITT) and ACTH/cortisol ratio in chronic fatigue patients”
    http://www.endocrine-abstracts.org/ea/0026/ea0026p38.htm

    Zoekfunctie en ‘Coucke’, zo kom je meer over ‘m te weten.

    Wetenschappelijke papers zijn eerder voorbehouden voor artsen-wetenschappers/onderzoekers verbonden aan universiteiten of wetenschappelijke instituten. Hij is in de eerste plaats praktiserend arts die aan de hand van uitgebreide gerichte (reguliere) testen afwijkingen opspoort (“meten is weten”) en deze probeert te behandelen.

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
Datum/Tijd Evenement
29/10/2026
19:30 - 22:00
Masterclasses PAIS voor artsen
Recente Links
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
24
25
27
29
30
1
2
3
4
5
6
WvP college: ME & POTS (Prof. Visser)
05/09/2013 - 06/09/2013    
Hele dag
Donderdag 5 september is het 24e college met Prof. Frans Visser te bekijken. Het thema van deze uitzending is: ME & POTSWil je meekijken en/of [...]
07 sep
07/09/2013    
09:00
Deze conferentie wordt georganiseert door Invintro B.V. op 7 september 2013. Op deze dag presenteren beroepsdeskundigen op het gebied van lyme een vernieuwende kijk op [...]
Rondetafel: Erken ME als neuro-immuunziekte
10/09/2013    
19:00
Een groep ME-patiënten heeft de benodigde 40.000 handtekeningen voor het indienen van een burgerinitiatief ruimschoots opgehaald. In het burgerinitiatief wordt gevraagd de ziekte Myalgische Encefalomyelitis [...]
CDC CFS Patient-Centered Outreach and Communication Activity (PCOCA) Conference Call
10/09/2013    
21:00
The next CDC Chronic Fatigue Syndrome (CFS) Patient-Centered Outreach and Communication Activity (PCOCA) Conference Call will be held at 3pm-4pm EDT, September 10, 2013. Call [...]
WvP college: ME & Bloeddoorstroming van de hersenen (Prof. Visser)
19/09/2013 - 20/09/2013    
Hele dag
Donderdag 19 september is het 25e college met Prof. Frans Visser te bekijken. Het thema van deze uitzending is: ME & Bloeddoorstroming van de hersenenWil [...]
19 sep
19/09/2013    
09:30
PROGRAMMA 9u30 - ontvangst deelnemers 10u - Verwelkoming door Staatssecretaris John Crombez 10u15 - Zoektocht van de patiënt - Getuigenis van een patiënt - Dr. [...]
Infomoment Levenseinde
19/09/2013    
19:00
De laatste jaren is het debat rond levenseinde niet meer weg te denken in de media. Denk aan de talrijke verhalen over euthanasie die regelmatig [...]
WUCB Protestactie 'Return to Sender'
23/09/2013 - 24/09/2013    
Hele dag
WUCB Protestactie te Brussel (RIZIV) op 26 september 2013. Beste sympathisanten/activisten, Het werd reeds lang aangekondigd in nieuwsbrieven en mailings van de WUCB en nu [...]
WUCB Protestactie te Brussel (RIZIV)
26/09/2013    
13:00
WUCB Protestactie te Brussel (RIZIV) op 26 september 2013. Beste sympathisanten/activisten, Het werd reeds lang aangekondigd in nieuwsbrieven en mailings van de WUCB en nu [...]
28 sep
28/09/2013    
10:00
9.40 uur: deuren open 10 uur: welkomstwoord door de voorzitter 10.15 - 11 uur: Dr. Raf Van Paesschen "Neuromodulatie bij whiplashtrauma" - (30') en vragen [...]
WvP college: ME/cvs en neuropsychologische verschijnselen (Dr. Vollema)
03/10/2013 - 04/10/2013    
Hele dag
Donderdag 3 oktober is het 26e gastcollege met Dr. Vollema te bekijken. Het thema van deze uitzending is: ME/cvs & neuropsychologische verschijnselenWil je meekijken en/of [...]
Evenement op 05/09/2013
Evenement op 07/09/2013
Evenement op 23/09/2013
Evenement op 26/09/2013
Evenement op 28/09/2013