Bron:

| 18102 x gelezen

David Tuller, DrPH, Virology Blog, 6 mei 2020

Het behandelingsparadigma van graduele oefentherapie/cognitieve gedragstherapie voor chronisch vermoeidheidssyndroom (ook opgedrongen aan diegenen met diagnose myalgische encefalomyelitis, CVS/ME, ME/cvs en andere varianten) lijkt wel een soort van zombie. Het concept duikt telkens opnieuw op uit het drabbige intellectuele moeras waaruit het is ontstaan, maakt niet uit hoe veel mensen het al naar de prullenbak hebben verwezen.

Alhoewel de Amerikaanse Centers for Disease Control and Prevention het advies voor deze behandelingen al bijna drie jaar geleden hebben verwijderd, blijven sommige medische instellingen, zoals de Mayo Clinic, dit soort revalidatiebehandelingen onderschrijven. Enkele weken geleden werd door de Oxford Health NHS Foundation Trust een pamflet over coronavirus en vermoeidheid gepost – en ook even snel weer verwijderd. Het pamflet stond vol achterhaalde redeneringen over GET en CGT. En de Merck Manual [in het VK bekend als de MSD Manual] heeft een onlangs herziene versie gepost van zijn online CVS-informatie.

De website van Merck heeft een pagina voor consumenten en één voor professionals. Op geen van beide pagina’s staat dat er controverse heerst over de nomenclatuur en nergens wordt de naam myalgische encefalomyelitis vermeld. De consumentenpagina, die in april werd herzien, begint als volgt:

Chronisch Vermoeidheidssyndroom verwijst naar langdurige, ernstige en invaliderende vermoeidheid zonder bewezen lichamelijke of psychologische oorzaak en zonder objectieve afwijkingen na lichamelijk onderzoek of labotests.”

Merck gebruikt met andere woorden de zogenaamde “Oxfordcriteria”, waarin enkel de aanwezigheid van vermoeidheid vereist is, zonder andere symptomen. Ik denk dat Merck het rapport uit 2015 van de National Institutes of Health gemist heeft. Daarin werd verklaard dat de Oxforddefinitie schadelijk is, en werd geadviseerd om ze “in te trekken”. Veel verder op de pagina verwijst Merck naar postexertionele malaise – het symptoom dat algemeen aanvaard wordt als kernsymptoom van de ziekte – en vermeldt de gevalsdefinitie uit 2015 van het Amerikaanse Institute of Medicine.

Op deze pagina staan ook enkele belachelijke stellingen, waaronder deze: “Mensen herstellen vaak beter als ze de focus leggen op welke functies ze kunnen herwinnen, in plaats van op hoeveel functionaliteit ze zijn verloren.” Deze bewering suggereert dat de houding van de patiënt t.o.v. de ziekte het herstel kan versnellen of belemmeren en is gebaseerd op de fantasieën van de onderzoekers, en niet op betrouwbare data.

 

Merck verklaart ook nog dat CGT en GET “sommige mensen hebben geholpen” en dat het “de moeite waard is om te proberen”. Dit is hoe ze CGT omschrijven: “Cognitieve gedragstherapie bestaat meestal uit een korte reeks psychotherapeutische sessies, gericht op het bijsturen van ontmoedigende gedachten die een rem kunnen zijn op de positieve instelling die het herstel in de hand kan werken.”

En dit is hoe “graduele oefeningen” worden verklaard:

“Te lange periodes van rust veroorzaken deconditionering en kunnen de symptomen van chronisch vermoeidheidssyndroom net verergeren. Het stapsgewijs invoeren van regelmatige aerobische inspanning, zoals wandelen, zwemmen, fietsen of joggen, onder nauwlettend medisch toezicht (dit heet een gradueel oefenprogramma) kan vermoeidheid verminderen en fysieke functie verbeteren. Formele, gestructureerde lichamelijke revalidatieprogamma’s werken het best.”

Deze tips hadden 30 jaar geleden geschreven kunnen zijn door de allereerste leden van de ideologische GET/CGT-brigade. Zoals ik intussen al 6.571 keer heb geschreven, is er geen enkel legitiem bewijs voor de “contraproductieve gedachten” waarop deze adviezen gebaseerd zijn, nl. dat een positieve instelling op één of andere manier een herstel van de ziekte zou teweegbrengen, of dat deconditionering iets te maken zou hebben met het belemmeren van dat herstel.

**********

De professionele inhoud op de Mercksite, waarbij staat dat die herzien zou zijn in maart van dit jaar, geeft een iets complexere omschrijving van de ziekte. Alhoewel ook daar het GET/CGT-paradigma als gepast wordt omschreven voor sommige patiënten, merkt het wel op dat sommige onderzoeken de gerapporteerde voordelen in vraag stellen.

Jammer genoeg vermeldt de pagina niets over het gewijzigde standpunt van CDC over GET/CGT. Er wordt niet vermeld dat de bevindingen van PACE, de zogenaamd “doorslaggevende” klinische studie over deze behandelingen, op overtuigende manier ontkracht zijn in de gepeerreviewde literatuur. Er wordt geen melding gemaakt van het feit dat de gereviseerde Cochranereview over lichaamsbeweging intussen expliciet zegt dat de bevindingen in die review anders kunnen zijn voor mensen die een diagnose van de ziekte kregen volgens andere gevalsdefinities.

Wat er wél staat, is dit pareltje: “Met het oog op doeltreffende zorg, moeten artsen de echtheid van de symptomen van de patiënt erkennen en aanvaarden. Wat de onderliggende oorzaak ook is, deze patiënten zijn geen aanstellers, maar hebben erg te lijden en verlangen er sterk naar om hun vroegere gezondheidstoestand terug te krijgen. Om succesvol om te gaan met de ziekte, moeten patiënten hun beperking aanvaarden en een plaats geven, en zich focussen op wat ze nog wél kunnen, in plaats van te klagen over wat ze niet meer kunnen.”

Het is natuurlijk ontroerend om te lezen dat dokters eventueel wel zouden willen overwegen om de symptomen van hun patiënten serieus te nemen en hen niet te beschouwen als aanstellers. Maar het idee dat patiënten niet “succesvol omgaan” met de ziekte door “te klagen over wat ze niet meer kunnen”, in plaats van te focussen op het positieve, klinkt alsof zij zelf de schuld krijgen van hun ziekte. Als de behandeling mislukt, dan is dat misschien simpelweg de patiënt zijn fout, omdat hij te veel klaagt.

Het is zorgwekkend dat Merck deze pagina’s beschouwt als een correcte en medisch geactualiseerde weergave van de stand van zaken op dit veld.

© David Tuller voor Virology Blog. Vertaling Abby, redactie Zuiderzon, ME-gids.


Lees ook

Geef een reactie

Zijbalk

Volg ons
ma
di
wo
do
vr
za
zo
m
d
w
d
v
z
z
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
18
20
21
22
24
25
26
27
28
Pannenkoekenfestijn Gentbrugge
09/11/2025    
12:00 - 17:00
Zon 9 nov: pannenkoekenfestijn Gentbrugge Paulien, Diana, Janne, Jozefien, Julie en Lotte organiseren 'De Warmste Pannenkoek'. In het kader van De Warmste Week met dit [...]
17 nov
17/11/2025 - 24/12/2025    
10:00 - 18:00
OVER DE WARMSTE MUUR Wie ben ik? Mijn naam is Tim, een muralist en illustrator uit Roeselare. Als kunstenaar werk ik onder de naam Creatude. [...]
19 nov
19/11/2025    
08:00 - 17:00
De mama van Emma heeft ME/CVS. Met haar studiegenoten Sociaal Werk van Howest organiseert ze een verkoopstand. 19 nov van 8u tot 17u, Campus The [...]
23 nov
23/11/2025    
12:00 - 18:00
Van Sabs Beestenbende en Bezig Bijtje. Originele handgemaakte geschenken met liefde en vakmanschap gemaakt. 23 nov 12u-18u, GC Bosstraat in Wilsele https://acties.dewarmsteweek.be/nl-NL/project/geschenkenmarkt-tvv-o-a-12me?tab=overzicht µ OVER DE [...]
29 nov
29/11/2025    
09:00 - 22:00
Door ‘Meer dan groen Oudenaarde. Met indoor marktje, kinderworkshops, apero en optreden Willy Branch 29 nov 9u-22u, Plezanten Hof, Oudenaarde. https://www.facebook.com/events/24469969316009307
29 nov
29/11/2025    
11:00 - 20:00
ME/CVS patiënte Tinne verkoopt schilderwerkjes tvv De Warmste Week en wil anderen bewustmaken over ME/CVS. Tinne: "Ik leef al 11 jaar met ME/CVS. Gaan werken [...]
29 nov
29/11/2025    
18:30 - 19:00
Vanavond komt long covid twee keer aan bod op nationale televisie. Bij @EenVandaag  (18.30 uur, NPO 1) wordt vooruitgekeken naar het PAIS-protest van zondag 30/11 [...]
30 nov
30/11/2025    
Hele dag
Honderdduizenden Nederlanders zijn #NietHersteld. We laten ons niet onzichtbaar maken. Genoeg is genoeg. Samen staan of liggen we sterker, samen eisen we verandering. Daarom is [...]
Evenement op 09/11/2025
Evenement op 17/11/2025
17 nov
17 nov 25
Roeselare
Evenement op 19/11/2025
Evenement op 23/11/2025
Evenement op 29/11/2025
Evenement op 30/11/2025
30 nov
Datum/Tijd Evenement
17/11/2025 - 24/12/2025
10:00 - 18:00
De Warmste Week: De Warmste Muur
In Den Duik, Roeselare
03/12/2025 - 17/12/2025
10:00 - 17:00
De Warmste Week: Cyanotypes van vergeet-ME-nietjes
Kerst-kunstmarktje bij Entrée des Artistes, Elsegem
12/12/2025
17:00 - 22:00
De Warmste Week: De warmste MET avond
CM, Kessel-Lo
12/12/2025 - 21/12/2025
18:30 - 19:00
De Warmste Week: fototentoonstelling Onzichtbaar-Zichtbaar
Quartier Bleu, Hasselt
13/12/2025
13:30 - 18:00
De Warmste Week: Warmste Kerstmarktje Gent
Kerstmarktje Gent, Gent
17/12/2025
19:00 - 23:00
De Warmste Week: Warmste Voorleesavond
21/12/2025
14:30 - 19:00
De Warmste Week: Speel het Warm 2025
O.L.V. Tenhemelopnemingskerk Veulen, Heers
Recente Links